REKLAMA

Szkocka whisky zalewa Polskę

2016-09-26 00:35
publikacja
2016-09-26 00:35

Polska jest w czołówce krajów, gdzie import whisky rośnie najszybciej. W 2016 r. trafiło do nas, według szacunków Scotch Whisky Association, aż 11 mln 0,7-litrowych butelek tego trunku - o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

fot. / / YAY Foto

"W efekcie zajęliśmy drugie miejsce, ex aequo z Japonią, wśród 20 największych rynków eksportowych szkockiej, gdzie jej import rósł najszybciej. Pierwsza pozycja, z dynamiką sięgającą 41 proc., przypadła Indiom. W tym czasie łączny eksport szkockiej whisky poszedł w górę o 3 proc., do 533 mln butelek" - informuje "Rzeczpospolita". 

Rosnąca popularność szkockiej nad Wisłą oznacza, że stajemy się coraz ważniejszym rynkiem dla jej producentów. W pierwszej połowie 2016 r. import szkockiej do Polski zwiększył się o 4 proc., do 21,4 mln funtów. Dało nam to 18. pozycję na świecie. "W tym samym czasie łączna wartość eksportu szkockiej zmalała o 1 proc., do 1,7 mld funtów" - zauważa "Rzeczpospolita".

"Producenci i dystrybutorzy whisky nie obawiają się, że dalszą ekspansję szkockiej zahamuje Brexit" - zaznacza dziennik. Dan Mobley, dyrektor ds. korporacyjnych na region Europy w grupie Diageo, przypomniał w swej wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej", że import napojów spirytusowych do Unii Europejskiej obłożony jest zerową stawką celą. Co więcej, whisky stanowi znaczącą część brytyjskiego eksportu żywności i napojów.

"Można więc spodziewać się, że tamtejszy rząd będzie nadal wspierał branżę, głównie w promocji szkockiej na świecie" - podsumowuje "Rzeczpospolita". (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~anzelm
11 mln butelek to 21,4 mln funtow ? Niecale 2 funty za flaszke ? Chyba cos sie komus po... ło :)
~niepelnosprawny_org
jak ktoś zrobi obchód po szpitalach dla nerwowo chorych, odwykówkach, usłyszy kilka ich historii, to mu sie na całę życie odechce choćby łyknąć
~Lisek
Nie piję i jestem z tego dumny!!!
Tyle samo chemii co w żywności!
~yyeeeee
Whisky to szkocki bimber leżakowany w beczkach. A jak bimber to lepiej polski. Ja nie piję .
~KL
Ktoś wie, co to jest starka? Nie, pewnie nie. To polska wódka przechowywana przez 10 lat. w dębowych beczkach. To jakość whysky. Nikt w Polsce nie zna. Zachwycamy się Whysky a o starce nic nie wiemy.
~koneser
Dimple 15 years, to jest to.
~autor_widmo
każda szkocka 15Y jest pyszna, 18Y jeszcze nie smakowałem ale zapewne również warta ceny
~aabbcc
...co z tego że pijemy dużo więcej drogich alkoholi skoro pić ich nie umiemy np. zalewanie whiskey colą...Ostatnio przyszli do mnie znajomi i poczęstowałem ich whiskey za ok 500 PLN i co zrobili? Poprosili o cole...ehh. Dlatego tego typu alkohole lepiej wyciągać dla ludzi którzy wiedza o co w tym chodzi a nie tylko poją ...co z tego że pijemy dużo więcej drogich alkoholi skoro pić ich nie umiemy np. zalewanie whiskey colą...Ostatnio przyszli do mnie znajomi i poczęstowałem ich whiskey za ok 500 PLN i co zrobili? Poprosili o cole...ehh. Dlatego tego typu alkohole lepiej wyciągać dla ludzi którzy wiedza o co w tym chodzi a nie tylko poją się bo jest to modne. Dla pozostałych jes Jim Beam ;)
~wolnyniepijacy
a co powiedz znajomemu jak sie robi nie trzeba przeznaczac 500 + na jedna flaszke wystarczy na smietniku znalesc takaz flaszencje kupic denaturke bezbarwna cena poniżej 5 zlociszy przelac i juz masz szkocka whiscy a denatrurke osobiscie pije trupia gluwka i zatrucie to mit
~Rozwielitek
no i jest jeszcze Golden Loch do Coli ^.^

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki