REKLAMA

Szkic walutowy AFS

2016-10-12 08:39
publikacja
2016-10-12 08:39
Dla Wall Street ważne we wtorek mogło być to, ze po sesji sezon raportów kwartalnych umownie rozpoczynała Alcoa. Nie jest to spółka reprezentatywna dla całego rynku, ale psychologiczny wpływ ta publikacja mogła mieć (o tym niżej).

Obóz byków na Wall Street miał we wtorek przeciw sobie przede wszystkim bardzo mocnego dolara, który obniżał konkurencyjność amerykańskiej gospodarki i szkodził eksporterom. Europejczykom oczywiście słabe euro pomagało i tam indeksy rosły.

Dość nieoczekiwanie przed sesją w USA raport kwartalny opublikowała Alcoa. Nieoczekiwanie, bo od lat, tak długo jak pamiętam, ta spółka publikowała raporty po sesji. Okazało się, że zysk i sprzedaż były poniżej oczekiwań i cena akcji spadała. I właśnie ta informacja wraz z bardzo mocnym dolarem i spadkiem akcji Alcoa doprowadziły do przeceny - S&P 500 stracił 1,24%. Sygnału sprzedaży jeszcze jednak nie ma.

GPW rozpoczęła wtorkową sesję podobnie jak zrobiły to inne giełdy europejskie - WIG20 delikatnie spadał. Mocno wzrósł jednak MWIG40. Właściwie od początku sesji na rynku zapanował marazm. Przed południem WIG20 zaczął wyraźniej spadać, a MWIG40 wrócił do poziomu neutralnego.

To był jednak tylko taki spazm podaży. Przed południem pomagały rosnące indeksy na europejskich giełdach, dzięki czemu indeksy na GPW zabarwiły się na zielono, ale po publikacji raportu kwartalnego Alcoa WIG20 wrócił do poziomu neutralnego, a sesja zakończyła się spadkiem WIG20 o 0,5%. Jednak MWIG40 potwierdził swoją siłę zyskując 0,54%.

Po wczorajszej przecenie w USA nastroje mogą być w Europie dość niepewne, ale słaby początek sesji nie znaczy, że musi się ona źle zakończyć. Wszystko zależy od Wall Street. Jeśli znowu jak zwykle ostatnio indeksy zaczną tam odbijać to nic złego się nie wydarzy. Jeśli jednak (co jest mniej prawdopodobne) indeksy będą kontynuowały spadki to i u nas indeksy spadną.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki