REKLAMA

Sześciu kandydatów na szefa PO

2020-01-04 07:16
publikacja
2020-01-04 07:16

Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Borys Budka, Joanna Mucha, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz - to szóstka kandydatów na przewodniczącego PO, która do piątku zgłosiła swoje kandydatury.

fot. / / Platforma Obywatelska

W piątek o północy minął termin zgłaszania kandydatów na przewodniczącego PO. Szef komisji wyborczej Łukasz Abgarowicz poinformował PAP, że w sumie wpłynęły zgłoszenia pięciu kandydatów, a jedno - Bartłomieja Sienkiewicza - jest "w drodze", bo zostało wysłane pocztą.

"Będzie więc sześciu kandydatów, bo kandydatura Sienkiewicza zapewne zawiera wymagane 10 podpisów" - powiedział Abgarowicz.

Pod koniec stycznia upływa czteroletnia kadencja Grzegorza Schetyny jako szefa partii. Schetyna poinformował w piątek, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa Platformy. Zarekomendował na tę funkcję obecnego wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka.

O stanowisko przewodniczącego partii będzie ubiegać się także senator Bogdan Zdrojewski (były prezydent Wrocławia i były minister kultury), a także europoseł, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Obaj formalnie złożyli dokumenty jeszcze w grudniu.

W piątek oficjalnie swoją kandydaturę zgłosił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, który zapowiadał to już od października. Budka jest obecnym wiceprzewodniczącym PO, w 2015 roku był ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.

W piątek oficjalnie zgłosiła się też posłanka KO Joanna Mucha, minister sportu i turystyki w gabinecie Donalda Tuska.

Swój start mailem zadeklarował także Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW rządzie Tuska, obecnie poseł KO.

Przewodniczący PO, tak jak dotychczasowy lider (i podobnie jak Donald Tusk w 2013 r.) wybrany zostanie w drodze głosowania korespondencyjnego, w którym prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej PO, pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga, jeśli byłaby potrzebna - 8 lutego. Aby zarejestrować kandydaturę na przewodniczącego potrzeba zebrać minimum podpisy 10 członków Rady Krajowej PO. (PAP)

pś/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
_xyz
Grześ tak popsuł PO i obrzydził wyborców tą partią, że teraz nawet Św. Donek jej nie pomoże.
grzegorzkubik
Nie ma Jachiry zatem te wybory są bez sensu:)
bdc
Sylwester marzeń w PO gwiazdy na scenie
jarekzbyszek
Sienkiewicz jest z nich zdecydowanie najmądrzejszy.
sammler
Fakt. Przynajmniej był w stanie przyznać, że uczestniczył w budowie państwa z dykty.
obronca_przebraza
Dlaczego Jachira, Nitras, Scerba nie startuje?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki