REKLAMA

Sześć spółek z GPW uznanych za „świadome klimatycznie”

2020-09-09 15:20
publikacja
2020-09-09 15:20
thetaXstock

W drugiej edycji badania świadomości klimatycznej spółek z GPW „corporate Climate Crisis Awareness ctudy”, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas Polska, sześć giełdowych przedsiębiorstw otrzymało tytuł „Spółki Świadomej Klimatycznie”. W tym gronie znalazły się: MOL, LPP, LUG, JSW, CCC oraz Orange Polska.

Badaniu podlegały raporty roczne wszystkich spółek giełdowych, podlegających obowiązkowi ujawniania informacji niefinansowych za rok 2019. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, taki obowiązek miało 151 notowanych na GPW spółek. Zawartość raportów została przeanalizowana względem 10 kryteriów. Trzy z nich dotyczyły polityki lub strategii spółek w odniesieniu do zarządzania kwestiami kryzysu klimatycznego oraz identyfikacji ryzyk i szans związanych ze zmianą klimatu, a siedem odnosiło się do raportowania emisji gazów cieplarnianych.

Po analizie danych zaraportowanych za 2019 r., najlepszy wynik w badaniu miało sześć firm: MOL, LPP, LUG, JSW, CCC oraz Orange Polska.

"Te sześć spółek uzyskało w naszym badaniu ponad 70 proc. punktów. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 151 spółek. Liczba zdobytych punktów przez liderów badania znacząco przewyższa średnią" - poinformował Michał Stalmach, starszy konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w Bureau Veritas Polska.

"W zeszłym roku pokazaliśmy jedynie spółki, które zdobyły 5 pkt. i było ich tylko sześć. W tegorocznej edycji badania mieliśmy już siedemnaście podmiotów z takim wynikiem. Widzimy więc przyrost spółek, które coraz dokładniej raportują swoje podejście do kwestii klimatycznych" - dodał.

Piotr Biernacki, prezes zarządu Fundacji Standardów Raportowania i wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, zwrócił jednak uwagę, że uzyskanie "świadomości klimatycznej" to dopiero pierwszy krok we właściwym kierunku, jakim jest ograniczenie negatywnego wpływu firmy na środowisko.

"Uznaliśmy, że w tym roku dopiero poziom minimum 70 proc. maksymalnej liczby punktów jest odpowiedni, kiedy można powiedzieć o spółce, że jest +świadoma klimatycznie+. Aby jednak nie było zbyt optymistycznie, należy zaznaczyć, aby nie mylić tego tytułu z hasłem +spółka odpowiedzialna klimatycznie+" – podkreślił Piotr Biernacki.

Spółka "świadoma klimatycznie" wie, jakie wyzwania wiążą się ze zmianą klimatu, ma odpowiednią politykę i strategię ograniczanie swojego wpływ na środowisko, a także starannie raportuje emisję gazów cieplarnianych. O "odpowiedzialności klimatycznej" można mówić dopiero, jeśli firma rzeczywiście ograniczy swój wpływ na środowisko i znajduje się na drodze do zredukowania emisji gazów cieplarnianych do zera.

NAJLEPSZA ENERGETYKA I PALIWA

"Patrząc na całą populację firm giełdowych, wyniki badania nie wypadają zbyt optymistycznie. Średnia liczba przyznanych punktów wynosi 1,87 pkt. na 10 pkt. możliwych do zdobycia. Między liderami a resztą badanych spółek jest przepaść" – wskazał Michał Stalmach.

Najlepsza spółka osiągnęła wynik 9,33 pkt. Rok wcześniej lider zdobył 7,33 pkt.

Według autorów badania, duże spółki, czyli firmy notowane w WIG20 i mWIG40, dokonały największego postępu w raportowaniu emisji gazów cieplarnianych. Najwyższe średnie wyniki uzyskały spółki paliwowe i energetyczne, a najniższe spółki handlowe i usługowe.

"Najmocniejsze w badaniu były spółki z makrosektora paliw i energia. To nie dziwi, ponieważ spółki z tych branż już wcześniej musiały gromadzić niezbędne informacje dotyczące kwestii klimatycznych, z uwagi na ich obecność w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2" – powiedział ekspert z Bureau Veritas Polska.

"Aż 1/3 spółek nie otrzymała ani jednego punktu w badaniu. Dodatkowo 23 proc. firm w swoim raporcie nie zawarło ani jednego słowa kluczowego, typu: zmiana klimatu, emisja gazów cieplarnianych, CO2, itp. To pokazuje, że mamy dużą grupę spółek, które nie zauważają wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej raportowania kwestii klimatycznych" – dodał.

Ekspert wsakzał, że jedynie 15 proc. spółek raportuje zgodnie z określonym standardem i się na niego powołuje. Jak twierdzi, dalej wiele spółek raportuje emisję gazów cieplarnianych w sposób intuicyjny.

"Nadal niewiele spółek ma politykę lub strategię przeciwdziałania zmianom klimatu, a bardzo nieliczne określiły konkretne, mierzalne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Widać jednak wąskie grono liderów, spółek, których zarządy na poważnie podchodzą do wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny. Wierzę jednak, że to grono będzie szybko rosnąć" – powiedział Piotr Biernacki.

Badanie świadomości klimatycznej spółek z GPW „corporate Climate Crisis Awareness study” zostało przygotowane przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas Polska we współpracy z Go Responsible i MATERIALITY. (PAP Biznes)

sal/ tj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
paul80
Dobrze, że jakieś w ogóle są, reszta niech bierze przykład.
kawitt
Nie za dużo, ale brawo dla tych, którzy są świadomi klimatycznie.
jes
Naprawdę jest aż tylu gł..ich i naiwnych ludzi, że firmom opłaca się robić takie pokazówki jak znaczki "eco" czy jakieś świadomości ekologiczne? Wiem jak to wygląda, nic się nie zmienia poza grafiką a zieloni łykają jak pelikany.
jas2
Niestety młodzi, niby inteligentni ludzie, wierzą w to (pseudoekologię). Wiem bo mam dzieci.
Ja wiem, że ochrona przyrody jest teraz największa w historii świata. Dzieci w to nie wierzą.
Ja wiem, bo widzę, że teraz jest najwięcej dzikiej zwierzyny od 50 lat. Być może i od 100 lat ale tyle nie żyję, więc się
Niestety młodzi, niby inteligentni ludzie, wierzą w to (pseudoekologię). Wiem bo mam dzieci.
Ja wiem, że ochrona przyrody jest teraz największa w historii świata. Dzieci w to nie wierzą.
Ja wiem, bo widzę, że teraz jest najwięcej dzikiej zwierzyny od 50 lat. Być może i od 100 lat ale tyle nie żyję, więc się nie wypowiadam.
Jest też najwięcej od 50 lat drzew, krzewów, kwiatów i zielonej trawy. Niestety dzieci w to nie wierzą.
knife
Co za brednie i wciskanie kitu.
jegosss112
Czemu wciskanie kitu? Przecież choćby takie LPP wypuszczało kolekcje eco, z ekologicznych materiałów. My tego nie widzimy, ale planeta za dbanie o nią nam się odwdzięczy.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki