REKLAMA

Szerszy dostęp do rynku pracy dla cudzoziemców

2020-12-01 06:46
publikacja
2020-12-01 06:46
fot. Michal Kosc / FORUM

Dzięki zmianie przepisów cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych mogą już ubiegać się o zezwolenia na pracę - powiedział PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że jest to duża zmiana i ukłon w stronę obywateli Białorusi.

Od wtorku cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych mogą już ubiegać się o zezwolenia na pracę. Nowe przepisy wprowadziła właśnie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, która - oprócz kwestii zezwoleń na pracę - zawiera zmiany związane z modyfikacją wspólnotowego kodeksu wizowego oraz wejściem Polski do programu ruchu bezwizowego z USA.

Wiceminister SWiA Bartosz Grodecki zaznaczył w rozmowie z PAP, że zmiany dotyczące kwestii możliwości ubiegania się o zezwolenia na pracę przez cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych są dużym ułatwieniem. Dodał, że przepis został wprowadzony w związku z sytuacją na Białorusi.

"Kiedy stwierdziliśmy, że ze względu na sytuację na Białorusi obywatelom tego kraju należy wydawać wizy długoterminowe ze względów humanitarnych, trzeba było dostosować również prawo, by obywatele Białorusi, kiedy już wjadą do Polski, mogli podejmować pracę. Do tej pory prawo tego nie przewidywało" - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Grodecki zaznaczył, że dzięki zmianie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach osoby przebywające w Polsce na podstawie wiz humanitarnych będą mogły świadczyć pracę i "po prostu się utrzymywać". "To duża zmiana i ukłon w stronę osób zza naszej wschodniej granicy" - ocenił wiceszef MSWiA.

Dodał, że w związku z kryzysem na Białorusi obywatele tego kraju uzyskują wizy wjazdowe do Polski w trybie uproszczonym, bez konieczności wnoszenia opłat. Wizy humanitarne wydawane są na okres 365 dni.

Grodecki zaznaczył również, że - choć z rozwiązania będą mogli skorzystać również obywatele innych krajów - to w znakomitej większości wizy humanitarne przeznaczone są dla Białorusinów.

"Od momentu wybuchu kryzysu na Białorusi do Polski wjechało ponad 1,2 tys. osób deklarujących poszukiwanie ochrony na terytorium RP" - powiedział wiceszef MSWiA. Na wizach humanitarnych wjechało do tej pory ok. 800 osób.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach z dnia 28 października 2020 r. rozszerzyła katalog sytuacji, w których cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami, zezwolenia na pracę mogą otrzymać cudzoziemcy przebywający w kraju na podstawie wiz Schengen lub krajowych wydanych w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe. Wnioski o zezwolenia na pracę rozpatrują urzędy wojewódzkie.

Jak informował wcześniej Urząd do Spraw Cudzoziemców, procedowana jest także nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej ws. przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Nowela rozporządzenia zakłada m.in. zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemców przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach dostosowuje również polski porządek prawny do zmian we wspólnotowym kodeksie wizowym. Dotyczą one wydawania, cofania i unieważniania wiz krajowych długoterminowych pozostających w zakresie regulacji prawa krajowego.

Nowela wprowadza również obowiązek posiadania przez cudzoziemców ubiegających się o wizę krajową oraz wjeżdżających do Polski, podróżnego ubezpieczenia medycznego na cały okres pobytu, w przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego.

Wprowadza także przepisy pozwalające na wykonanie obowiązku wynikającego z przystąpienia Polski do programu ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki - Visa Waiver Program.

Autor: Marcin Chomiuk

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
billbill
Jak wszyscy POLACY będą mieć zapewnione godne warunki do życia po przepracowaniu 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu to wtedy niech sobie ściągają imigrantów. Teraz PL na zachód a UA do Polski jaki to sens.
artureg
Co to za głupi pomysł żeby państwo decydowało kogo ma zatrudnić pracodawca? Państwo nie ma większych problemów?
tindala
W Warszawie usługi i budowlanka padłyby na pysk, gdyby nie pracownicy ze Wschodu. Młodzi, mili, pracowici. Najgorsi są Polacy z dużych miast. Niewiele potrafią a mają absurdalne oczekiwania. A nie wszystkich może zatrudnić pan Trzaskowski na ważnych i odpowiedzialnych ( i oczywiście świetnie płatnych) stanowiskach w W Warszawie usługi i budowlanka padłyby na pysk, gdyby nie pracownicy ze Wschodu. Młodzi, mili, pracowici. Najgorsi są Polacy z dużych miast. Niewiele potrafią a mają absurdalne oczekiwania. A nie wszystkich może zatrudnić pan Trzaskowski na ważnych i odpowiedzialnych ( i oczywiście świetnie płatnych) stanowiskach w Warszawskim Ratuszu. Więc chodzą protestować - bo przecież im się należy. I skrobanka i etat w ministerstwie.
tindala
Ponieważ dzielne polki chcą masowo skrobać ciąże. Jedyna nadzieja w imigrantach i ich przestarzałym systemie wartości który pozwoli im mieć dzieci. Inaczej krowom typu feministki ML nie będzie miał kto na starość usunąć kupy spod dupy.
anty12
Wiza humanitarna ze wzgledu na Bialorusinow. Polaczki z PiSu, kogo chcecie oszukac ?! Chodzi wam o sprowadzanie agresycnych kolorowych wiadomo jakiego wyznania, zebby dorabiali amerykanskie korpo jak Uber bez placenia podatkow w Polsce. Jeszcze im zafundujemy ( z podatkow) mieszkania i za 2 dni w pracy PiS da im minimalnaemerytura,Wiza humanitarna ze wzgledu na Bialorusinow. Polaczki z PiSu, kogo chcecie oszukac ?! Chodzi wam o sprowadzanie agresycnych kolorowych wiadomo jakiego wyznania, zebby dorabiali amerykanskie korpo jak Uber bez placenia podatkow w Polsce. Jeszcze im zafundujemy ( z podatkow) mieszkania i za 2 dni w pracy PiS da im minimalnaemerytura, a my dostaniemy 100 podatkow. Szytki nami rzadza to tak jest.
bt5
U nas w fabryce soczków był już Białorusin i zrezygnował bo naiwnie myslał że w Polszy się zarabia 1000 euro, a tu 1850 zł /4.4 w zadne sposób nie dawało zamierzonej kwoty. Każdy wschodni gastarbajter w Polsce zaczyna dniówke od sprawdzenia kursów PLN/$ i PLN/Euro. A PLN co prawda pwoli ale się stacza i watpliwe że U nas w fabryce soczków był już Białorusin i zrezygnował bo naiwnie myslał że w Polszy się zarabia 1000 euro, a tu 1850 zł /4.4 w zadne sposób nie dawało zamierzonej kwoty. Każdy wschodni gastarbajter w Polsce zaczyna dniówke od sprawdzenia kursów PLN/$ i PLN/Euro. A PLN co prawda pwoli ale się stacza i watpliwe że z kursem będzie lepiej, predzej gorzej - to kładzie z miejsca opłacalność gastarbajterki. Plus do tego w szeregu firm s wycinane nadgodziny równiez dla obcokrajowców. Polakom do Norwegi przestało się opłacac jezdzić jak kurs NOKa spadł ledwie o 20 % i wycieli nadgodziny. Dokładnie tak samo będzie ze wschodem w PL.
1a2b
Jest też inne wyjście. Możesz sobie wziąć tych "uchodźców" na utrzymanie. Oni dostali możliwość utrzymania się a dorabiać to się mogą na Białorusi.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki