Szefowie dyplomacji Niemiec i Francji jadą w poniedziałek do Kijowa

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault, zamierzają złożyć w poniedziałek wizytę w Kijowie, aby porozmawiać z ukraińskimi politykami o kryzysie związanym z rozpadem koalicji rządowej.

Rzecznik niemieckiego resortu dyplomacji Martin Schaefer powiedział w piątek, że Steinmeier najpierw spotka się z Ayrault w Berlinie, a następnie obaj ministrowie polecą do Kijowa.

Według Schaefera szefowie dyplomacji Niemiec i Francji będą rozmawiać z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, a także z ministrami, którzy ostatnio podali się do dymisji lub zagrozili, że to zrobią. Zdaniem rzecznika "nie można dopuścić, żeby reformy na Ukrainie znalazły się w impasie" i taką właśnie wiadomość mają zawieźć Steinmeier i Ayrault.

W czwartek na Ukrainie faktycznie przestała istnieć koalicja rządowa po tym, jak dwa dni wcześniej w parlamencie podjęto nieudaną próbę obalenia rządu. Prezydent Ukrainy uzyskuje prawo rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów, jeśli nowa koalicja nie zostanie sformowana w ciągu miesiąca od rozpadu starej.

Rząd Jaceniuka krytykowany jest przede wszystkim za brak woli do zdecydowanej walki z korupcją i opieszałość w reformowaniu państwa. Na początku lutego do dymisji podał się pochodzący z Litwy minister rozwoju gospodarczego Aivaras Abromaviczus, który wprost oświadczył, że reformy na Ukrainie są umyślnie blokowane.(PAP)

ap/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil