Szefowie dyplomacji Niemiec i Francji jadą w poniedziałek do Kijowa

2016-02-19 12:47
publikacja
2016-02-19 12:47
fot. Serg Glovny / Zuma Press

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault, zamierzają złożyć w poniedziałek wizytę w Kijowie, aby porozmawiać z ukraińskimi politykami o kryzysie związanym z rozpadem koalicji rządowej.

Rzecznik niemieckiego resortu dyplomacji Martin Schaefer powiedział w piątek, że Steinmeier najpierw spotka się z Ayrault w Berlinie, a następnie obaj ministrowie polecą do Kijowa.

Według Schaefera szefowie dyplomacji Niemiec i Francji będą rozmawiać z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, a także z ministrami, którzy ostatnio podali się do dymisji lub zagrozili, że to zrobią. Zdaniem rzecznika "nie można dopuścić, żeby reformy na Ukrainie znalazły się w impasie" i taką właśnie wiadomość mają zawieźć Steinmeier i Ayrault.

W czwartek na Ukrainie faktycznie przestała istnieć koalicja rządowa po tym, jak dwa dni wcześniej w parlamencie podjęto nieudaną próbę obalenia rządu. Prezydent Ukrainy uzyskuje prawo rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów, jeśli nowa koalicja nie zostanie sformowana w ciągu miesiąca od rozpadu starej.

Rząd Jaceniuka krytykowany jest przede wszystkim za brak woli do zdecydowanej walki z korupcją i opieszałość w reformowaniu państwa. Na początku lutego do dymisji podał się pochodzący z Litwy minister rozwoju gospodarczego Aivaras Abromaviczus, który wprost oświadczył, że reformy na Ukrainie są umyślnie blokowane.(PAP)

ap/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki