REKLAMA

Szefowa władz Hongkongu: planujemy wybory parlamentarne w grudniu

2021-03-30 14:18
publikacja
2021-03-30 14:18
Szefowa władz Hongkongu: planujemy wybory parlamentarne w grudniu
Szefowa władz Hongkongu: planujemy wybory parlamentarne w grudniu
fot. KAI PFAFFENBACH / / Reuters

Administracja Hongkongu planuje organizację wyborów do lokalnego parlamentu w grudniu – powiedziała szefowa władz miasta Carrie Lam po zatwierdzeniu przez chińskie władze planu drastycznej reformy, która znacznie ograniczy demokratyczną reprezentację.

Pierwotnie wybory miały się odbyć we wrześniu 2020 roku, a opozycja demokratyczna liczyła wówczas na zdobycie większości mandatów na fali silnych nastrojów antyrządowych. Propekińska administracja Hongkongu przełożyła jednak wybory, uzasadniając to pandemią Covid-19.

We wtorek Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Pekinie zatwierdził projekt zmian prawa wyborczego Hongkongu. Według obserwatorów reforma zmniejszy szanse demokratów praktycznie do zera.

Oficjalnie celem zmian jest zagwarantowanie, że Hongkongiem będą rządzili wyłącznie „patrioci”. W powszechnym rozumieniu oznacza to osoby lojalne wobec Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Zgodnie z projektem zmian liczba mandatów w Radzie Ustawodawczej – lokalnym parlamencie Hongkongu – zwiększy się z 70 do 90. Liczba posłów wybieranych w powszechnym głosowaniu zmniejszy się natomiast z 35 do 20.

Propekiński komitet elektorów, który wybiera szefów administracji Hongkongu, będzie również uczestniczył w mianowaniu wszystkich kandydatów na posłów, a 40 członków Rady Ustawodawczej będzie wyznaczał bezpośrednio.

Reforma oceniana jest jako kolejny krok komunistycznego rządu ChRL w stronę zacieśnienia kontroli nad Hongkongiem. W ciągu ostatniego roku w byłej brytyjskiej kolonii nasiliły się działania przeciwko opozycji, a wiele osób oskarżono o działalność wywrotową za organizację prawyborów obozu demokratycznego.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki