REKLAMA

Szefowa MFW optymistycznie o perspektywach globalnego wzrostu

2016-01-23 17:59
publikacja
2016-01-23 17:59

Występując w sobotę w końcowej debacie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde zadeklarowała ostrożny optymizm w kwestii perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego.

fot. / / Rada Europejska

Według niej światowa wytwórczość dóbr i usług zwiększy się w 2016 roku o 3,4 proc., a w roku przyszłym o 3,7 proc. "To niewiele, ale wobec 3,1 proc. w roku 2015 stanowi to w każdym razie ruch w górę" - zaznaczyła. Wskazała przy tym, że "Indie obecnie kwitną, podczas gdy w Chinach koniunktura ulega spowolnieniu", natomiast w Brazylii i Rosji należy oczekiwać ujemnych wskaźników wzrostu.

Na postawione jej pytanie, czy poparłaby czasowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych w borykających się z niestabilnością własnej waluty Chinach, nie udzieliła konkretnej odpowiedzi. "Z pewnością znaczne użycie rezerw nie byłoby szczególnie dobrym pomysłem. Pewną ich część już wykorzystano" - zaznaczyła. Dodała, iż rynek potrzebuje "jasności i pewności" w sprawie chińskich kursów wymiany "w szczególności w odniesieniu od dolara, który od zawsze jest walutą referencyjną".

Europejski kryzys wokół uchodźców uznała Lagarde nie tylko za ryzyko, ale również za szansę. "Jeśli integrowanie ludzi działa, może to w perspektywie średnioterminowej przynieść korzyści" - powiedziała. Zdaniem szefowej MFW w takich krajach jak Niemcy czy Szwecja dobrze zarządzane przyjmowanie imigrantów i ich integracja mogą w zupełności stać się czynnikiem wzrostu.

W opinii Funduszu w porównaniu z początkiem 2015 roku sytuacja gospodarcza w Europie nieco się poprawiła i w roku bieżącym należy się tam spodziewać wzrostu na poziomie 1,5 proc. Za duże ryzyko dla Europy Lagarde uznała ewentualność wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wyraziła przy tym nadzieję, że Londyn dojdzie od porozumienia z partnerami europejskimi w sprawie swych postulatów reformatorskich.

Występujący w tej samej debacie brytyjski minister finansów George Osborne zapewnił, że w planowanym referendum większość Brytyjczyków zagłosuje za utrzymaniem członkostwa w UE, jeśli na lutowym szczycie w Brukseli postulaty te znajdą przychylne przyjęcie. "Gdy premier (David Cameron) i ja powrócimy z wiarygodnym pakietem reform, to pomoże nam to w przekonywaniu do pozostania w w UE" - podkreślił. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki