REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Szefowa KE: Pracujemy nad interwencją kryzysową w sprawie wysokich cen energii

2022-08-29 18:03
publikacja
2022-08-29 18:03

Pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii.

Szefowa KE: Pracujemy nad interwencją kryzysową w sprawie wysokich cen energii
Szefowa KE: Pracujemy nad interwencją kryzysową w sprawie wysokich cen energii
fot. YVES HERMAN / / Reuters

„Szybko rosnące ceny energii elektrycznej z różnych powodów ujawniają ograniczenia naszego obecnego rynku energii elektrycznej. Został opracowany w zupełnie innych okolicznościach i w zupełnie innych celach” – powiedziała von der Leyen. "Potrzebujemy nowego modelu rynku, który będzie funkcjonował” - podkreśliła.

„Dlatego pracujemy teraz nad interwencją kryzysową i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej” – dodała.

Czechy, które kierują w tym półroczu pracami Unii Europejskiej, zwołały na 9 września nadzwyczajne spotkanie ministrów energii w sprawie rosnących cen prądu i gazu. Część krajów chce rozmawiać podczas tej narady o wprowadzeniu limitów cen prądu i gazu.

Szefowa KE podkreśliła też w swoim przemówieniu, że jeśli kraje europejskie mają zachować podstawowe zasady, takie jak samostanowienie i nienaruszalność granic, to "Putin nie może wygrać wojny" w Ukrainie . "Musi ją wygrać Ukraina, to oczywiste" - zaznaczyła von der Leyen. Zapewniła, że Unia będzie wspierała Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, również po to, żeby podtrzymać i zachować europejskie wartości. Jak wskazała, ten wysiłek musi iść w parze z nowym europejskim myśleniem strategicznym.

"Musimy zneutralizować zdolność szantażu Rosji i wzmocnić własne możliwości działania" - oświadczyła. Podkreśliła, że oznacza to przede wszystkim koniec uzależnienia od "brudnych" rosyjskich paliw kopalnych.

"Po drugie, musimy wspierać demokracje, które są najbardziej narażone na zagrożenia z zewnątrz i myślę nie tylko o Ukrainie, ale także o Bałkanach Zachodnich. I po trzecie, musimy również przyjrzeć się bliżej globalnym zmianom geopolitycznym i wykorzystać naszą potęgę gospodarczą do zachowania oraz rozszerzenia zasad opartych na globalnym porządku" - zaznaczyła von der Leyen.

Szefowa KE wskazała też na rolę Chin jako kraju, który wspierał Rosję jeszcze na kilka tygodni przed podjęciem przez nią agresji przeciw Ukrainie. Wyraziła też zaniepokojeniem uzależnianiem od siebie przez Chiny szeregu państw, którym Pekin udzielił pożyczek.

W Forum Strategicznego w Bledzie bierze udział także minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau. Bierze on udział w debacie "How many Europes in Europe?" dotyczącej Europy.

Bled Stategic Forum to coroczna międzynarodowa konferencja organizowana od 2006 roku przez słoweński rząd i organizację Centre for European Perspective.

Z Bledu Wiktoria Nicałek

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (35)

dodaj komentarz
midas69
"koniec uzależnienia od "brudnych" rosyjskich paliw kopalnych" - zatem ona jeszcze nawet nie rozumie istoty problemu który leży w zielonym szaleństwie jakie narzucała Europie . Ulka jest w tyle fajnej sytuacji, że obojętnie do jakiej katastrofy nie doprowadzi to zawsze będzie miała w domu i biurze ciepło a w ostateczności "koniec uzależnienia od "brudnych" rosyjskich paliw kopalnych" - zatem ona jeszcze nawet nie rozumie istoty problemu który leży w zielonym szaleństwie jakie narzucała Europie . Ulka jest w tyle fajnej sytuacji, że obojętnie do jakiej katastrofy nie doprowadzi to zawsze będzie miała w domu i biurze ciepło a w ostateczności śmigłowce zabiorą ją z dala od szturmującego tłumu.
moshe_klotz
Pani von der Ginekolog narobila masakry energi w UE na polecenie Jankesów,
wlasnie dziala przy likwidacji UE
mararok
"Część krajów chce rozmawiać podczas tej narady o wprowadzeniu limitów cen prądu i gazu."

Ale jak ? Skoro produkcja tyle kosztuje to ktoś będzie musiał do niej dopłacić chyba ?

Chyba nie będzie tak, że będzie limit i z budżetu państwa jakieś rekompensaty będą wypłacone producentowi, bo to wyjdzie tak samo
"Część krajów chce rozmawiać podczas tej narady o wprowadzeniu limitów cen prądu i gazu."

Ale jak ? Skoro produkcja tyle kosztuje to ktoś będzie musiał do niej dopłacić chyba ?

Chyba nie będzie tak, że będzie limit i z budżetu państwa jakieś rekompensaty będą wypłacone producentowi, bo to wyjdzie tak samo jakby podatnik miał zapłacić te cene co oferuje producent, a tak to jeszcze wchodzi jakiś pośrednik ze swoją pewnie urzędniczą prowizją(ktoś to tam musi rozliczyć).
midas69
Ale kartki na energie nic tutaj nie pomogą - bo kartki nigdy niczemu nie pomogły. Ciekawe czy ktoś u pani ginekolog rozumie mata jakiego zrobi putin jak już zrobi się chłodniej. Gaz i ropa ZA ZŁOTO a nie drukowane świstki. Takie posunięcie zakończyłoby wszelkie sankcje i wojnę na wschodzie w 24h
eunuchy_z_ue
powinna siedzieć..jak van rumpoy i ten pijak.. juncker. Kim są ci ludzie i kto ich wybiera?
nasch_tschalnik
A o eurowyborach słyszałeś? Jako - jak mniemam - osoba spoza UE nie masz praw wyborczych, ale każdy obywatel UE je ma, korzysta z nich i wybiera jak w całym demokratycznym świecie parlament, który wyłania władze Unii. Ergo: w parlamencie i we władzach Unii, oczywiście są też obywatele RP i wszystkich pozostałych państw tworzących Unię..
midas69 odpowiada nasch_tschalnik
Wybiera się PE - to cyrk dla motłochu dający pozory demokracji. Pokaż mi raport z głosowania które wybrało ulkę na szefa XD. Komisarze Ludowi trzymający realną władzę sa wybierani przy zielonym stoliku za zamknietymi drzwiami. Dokształć się.
jas2
Może jednak warto by wywieźć te słynne uschnięte świerki zjedzone w połowie przez korniki i zużyć je na opał zamiast węgla?
Jaki jest sens, żeby drewno gniło w lesie a ludzie marzli w domach?
aszkenazyjski
Przebywając w US był to standardowy text jak komuś nieopatrznie pożyczyłeś
jakies pieniądze i się upominales” pracuje nad tym”.
jas2
Standardowe teksty zwykle przebywają w US.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki