Chiny dostarczą Unii 2 mln maseczek i 50 tys. zestawów do testów

Chiny dostarczą UE 2 mln maseczek chirurgicznych, 200 tys. masek z filtrem N95 i 50 tys. zestawów do testów na koronowirusa - poinformowała w środę po rozmowie z premierem tego kraju Li Keqiangiem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

(fot. AYMAN AL-SAHILI / Reuters)

"Oboje zgodziliśmy się, że walka z koronoawirusem musi mieć zasięg globalny, że musimy się wspierać w czasie, gdy jesteśmy w potrzebie. Chiny nie zapomniały, że w styczniu, gdy one były centrum epidemii, UE pomogła" - powiedziała w przesłaniu wideo zamieszczonym na Twitterze von der Leyen.

UE przekazała na początku roku do Państwa Środka 50 ton sprzętu ochronnego. Szefowa KE przyznała, że dziś to Europa jest centrum pandemii koronawirusa, dlatego sama potrzebuje dostaw.

Choć produkcja została zwiększona, a linie produkcyjne są przestawiane na specjalne tory, dalej brakuje odpowiednich produktów, by zabezpieczać się przed Covid-19. Na efekty tych działań potrzeba będzie poczekać kilka tygodni.

Premier Chin obiecał, że maseczki i zestawy testowe mogą zostać wysłane do Europy natychmiast. "To wsparcie ma wysoką wartość i jesteśmy za nie wdzięczni" - oświadczyła przewodnicząca KE.

Z danych UE (obejmujących też Wielką Brytanią, Norwegię i Lichtensztain) wynika, że w środę było ponad 70 tys. przypadków koronawirusa. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie w całym kraju zakażonych jest ponad 28 tys. osób; zmarło już prawie 3 tysiące.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 eqilibrium

Mieszkam w Cinach i rzygać mi sie chce na tą pomoc Chin, 2mln sztuk maseczek to mała, zasrana, chińska fabryka robi w 1-3 dni, w zależności od rozmiaru fabryki. Takich fabryk w Chinach teraz jak grzybów pod deszczu. Niech przestaną jeść nietoperze, szczury i węże i nikt nie będzie potzrebował ich pomocy. W 2004 chińska zaraz od nietoperzy i 2020 to samo!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 remo87

Czy będzie tak samo jak z tą pomocą dla Włoch, za którą musieli sobie zapłacić?

! Odpowiedz
2 5 bha

Super

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil