Szefowa EBC: PKB eurolandu spadnie o 8-12 proc. w tym roku

2020-05-27 10:49
publikacja
2020-05-27 10:49

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oświadczyła w środę, że najbardziej optymistyczna z wcześniejszych prognoz EBC jest już nieaktualna, a rzeczywisty spadek PKB państw strefy euro wyniesie 8-12 proc.

/ FORUM
Lagarde wzięła udział w wirtualnej debacie w ramach European Youth Event, corocznej imprezy dla młodzieży organizowanej przez Parlament Europejski.

Wypowiadając się na temat prognoz gospodarczych na obecny rok, Lagarde oświadczyła, że ocenienie szkód dla europejskiej gospodarki wyrządzonych przez pandemię koronawirusa jest bardzo trudne.

Dodała jednak, że najbardziej optymistyczny wariant przewidywany przez EBC - spadek PKB na poziomie 5 proc. - jest już prawdopodobnie nieaktualny, a ostateczny efekt będzie gdzieś pomiędzy średnim i drastycznym scenariuszem, czyli w przedziale 8-12 proc.

Lagarde odniosła się także do wzrostu zadłużenia państw w związku z wydatkami na pakiety ratunkowe dla swoich gospodarek. Szefowa EBC oceniła, że nie jest zbytnio zmartwiona poziomem długu i nie przewiduje powstania kolejnego kryzysu zadłużeniowego w strefie euro po pandemii koronawirusa.

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itsosad
To co oni z 5-8-12 lat bedę z tego wychodzić jak mieli przed kryzysem 1% PKB ?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki