REKLAMA

Szefernaker: Trwają prace nad podziałem Mazowsza

2020-09-29 10:48
publikacja
2020-09-29 10:48
fot. Anirut Thailand / Shutterstock

Praca nad szczegółami projektu ustawy dotyczącej podziału Mazowsza trwa - mówił we wtorek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dopytywany, czy w związku z tym wybory mogą odbyć się jeszcze w tym roku Szefernaker odparł, że "praktycznie z punktu widzenia kalendarza wyborczego, jest to niemożliwe".

Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem, natomiast nie wiadomo, kiedy miałby być on dostępny publicznie i kiedy zostanie wniesiony do Sejmu.

We wtorek w radiu Plus wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker potwierdził, że plany dotyczące podziału Mazowsza są cały czas aktualne i obecnie trwają prace nad projektem ustawy w tej sprawie. "Pracują nad tym posłowie ziemi mazowieckiej, którzy ten pomysł zapisali w programie Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział Szefernaker. Zaznaczył jednak, że ustawa o charakterze administracyjnym nie jest ustawą, którą można przygotować "z dnia na dzień". "Praca nad szczegółami trwa" - powiedział.

Zapytany, czy w związku z tym wybory miałyby się odbyć jeszcze w tym roku, Szefernaker zaznaczył, że trudno o tym mówić w trakcie pisania ustawy. "Trudno sobie wyobrazić wybory za miesiąc czy za dwa, jeżeli nie ma jeszcze ustawy przyjętej przez parlament" - dodał.

Dopytywany, czy oznacza to, że w tym roku wyborów nie będzie, wiceszef MSWiA odparł, że "praktycznie z punktu widzenia kalendarza wyborczego, jest to niemożliwe".

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) ocenił ewentualny podział Mazowsza jako nieracjonalny i szkodliwy. Zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

W lipcu Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wskazywał, że "pierwszym pretekstem" do podziału Mazowsza miała być troska o zachowanie po 2020 r. środków unijnych. "Ten argument stracił już rację bytu. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny. Na potrzeby unijnych wyliczeń nasze województwo traktowane jest jako dwa NUTS-2: Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny" - pokreślił urząd.

W połowie września marszałek Struzik zapowiedział ponadto, że jeśli pojawi się projekt ustawy w tej sprawie, to jednym z działań PSL "będą po pierwsze szerokie konsultacje społeczne". "Po drugie sejmik może zarządzić referendum bezwzględną większością głosów" – podkreślił. "Nie wykluczamy referendum, ale wtedy, kiedy będzie konkretny projekt" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu podczas sesji rady miasta stołeczni radni przyjęli stanowisko, w którym wyrazili swój sprzeciw wobec podziałowi Mazowsza. (PAP)

dka/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antybolszewik
Właściwie to żeby PIS miał więcej wojewodów należałoby także wydzielić w ten sam sposób kilka innych miast i zlikwidować wojewodów "miejskich". Spore koszty ale da się zrobić
rabini63
Na podziale Mazowsza najbardziej skorzysta Warszawa i ideologia AGD i RTV.
jaltaman
@bankierek15: podział Mazowsza ma 1 zasadniczy cel: poza Wawą i powiatami ościennymi PiS w wyborach uzyskuje większość. Jednak w Wawie mieszka tyle ludzi,że w skali województwa PiS tę przewagę traci i wygrywa opozycja. Wydzielenie Wawy zwiększa PiSowi szansę ma wygranie w regionach. Poza tym, nowe województwo to nowe @bankierek15: podział Mazowsza ma 1 zasadniczy cel: poza Wawą i powiatami ościennymi PiS w wyborach uzyskuje większość. Jednak w Wawie mieszka tyle ludzi,że w skali województwa PiS tę przewagę traci i wygrywa opozycja. Wydzielenie Wawy zwiększa PiSowi szansę ma wygranie w regionach. Poza tym, nowe województwo to nowe stołki, ale to tak na marginesie.
1as
A nie mogliby popracować nad wyburzeniem tego radzieckiego potworka ze zdjęcia, zwanego pałacem?
bankierek15
Witam,
Przepraszam, ale mógłby mi ktoś wytłumaczyć co ma na celu taka zmiana? Domyślam się, że będzie kosztowna. Jakie korzyści/utrudniania przyniesie Warszawiakowi, "Podwarszawiakowi" i innym którzy będą poza "Warsaw zone".
O co w tym wszystkim chodzi?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki