Szef niemieckiego MSZ krytykuje udział Włoch w chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostro skrytykował udział Włoch w chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku, czyli budowania infrastruktury wspierającej handel zagraniczny Chin.

"W świecie z olbrzymami jak Chiny, Rosja czy nasi partnerzy w USA możemy przetrwać tylko wtedy, gdy będziemy jako Unia Europejska jednością. I jeśli niektóre kraje wierzą, że można robić z Chinami zręczne interesy, zdziwią się i w pewnej chwili zdadzą sobie sprawę ze swego uzależnienia" - powiedział Maas tygodnikowi "Welt am Sonntag".

Ostrzegł, że atrakcyjne na krótką metę oferty nabierają szybciej niż się zakładało gorzkiego posmaku, a "Chiny nie są żadną liberalną demokracją".

Memorandum o przystąpieniu Włoch do Inicjatywy Pasa i Szlaku podpisano w sobotę w Rzymie w obecności premiera Włoch Giuseppe Contego i prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Nawiązujący do historycznego Jedwabnego Szlaku program zakłada rozbudowę i usprawnienie tras komunikacji morskiej lądowej - w tym zwłaszcza kolejowej - między Chinami a innymi państwami, które zdaniem Pekinu zwiększyłyby w ten sposób swe możliwości korzystnej współpracy z rynkiem chińskim. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil