REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Szef chińskiego MSZ broni reformy wyborczej w Hongkongu, zaprzecza zarzutom o ludobójstwo w Sinciangu

2021-03-07 10:19
publikacja
2021-03-07 10:19
Szef chińskiego MSZ broni reformy wyborczej w Hongkongu, zaprzecza zarzutom o ludobójstwo w Sinciangu
Szef chińskiego MSZ broni reformy wyborczej w Hongkongu, zaprzecza zarzutom o ludobójstwo w Sinciangu
fot. Mohammad Ismail / / Reuters

Szef chińskiego MSZ Wang Yi oświadczył w niedzielę, że przygotowywana w Pekinie drastyczna reforma systemu wyborczego Hongkongu jest konieczna, by zapewnić temu miastu "lepszą przyszłość". Odrzucił również zarzuty o ludobójstwo w chińskim regionie Sinciang.

Na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji chińskiego parlamentu Wang dał ponadto do zrozumienia, że komunistyczne władze ChRL nie zamierzają ustępować w kwestii Tajwanu, który uznają za część swojego terytorium. Demokratycznie wybrany rząd w Tajpej określa natomiast Tajwan jako niezależne państwo.

"Chiny nie będą czynić żadnych kompromisów w sprawie Tajwanu i mają nadzieję, że nowa administracja w Waszyngtonie zmieni stanowisko Stanów Zjednoczonych w tej kwestii" – oświadczył Wang, który w chińskim rządzie pełni również funkcję radcy stanu. USA uznawane są za najważniejszego sprzymierzeńca Tajwanu i największego dostawcę broni na wyspę.

W kontekście napiętych relacji Chin ze Stanami Zjednoczonymi Wang oświadczył, że Pekin jest gotowy do dialogu z Waszyngtonem, ale opartego na zasadzie wzajemnego szacunku, a nie na oskarżeniach. Wyraził nadzieję, że władze USA usuną wszystkie "nieuzasadnione restrykcje" dotyczące dwustronnej współpracy tak szybko, jak to będzie możliwe.

Po objęciu urzędu w styczniu prezydent USA Joe Biden sygnalizował utrzymanie twardego stanowiska wobec ChRL i określał "narastającą rywalizację z Chinami" jako jedno z głównych wyzwań stojących przed Stanami Zjednoczonymi. Sekretarz stanu USA Antony Blinken uznał natomiast Chiny za "najważniejszy geopolityczny test" stulecia.

Wang odniósł się również do planowanej reformy systemu wyborczego w Hongkongu, która zdaniem krytyków dodatkowo zacieśni władzę Pekinu nad tym regionem i ograniczy wpływ demokratów na lokalną politykę. Zmiana jest uzasadniona, zgodna z konstytucją i konieczna do zapewnienia długoterminowej stabilności oraz "lepszej przyszłości" Hongkongu – ocenił.

Zgodnie z planem sprzyjający Pekinowi komitet elektorów, który wybiera już szefów administracji Hongkongu, ma też uczestniczyć w nominacji wszystkich kandydatów do tamtejszego parlamentu. Zmiana ma zagwarantować, że Hongkongiem będą rządzili wyłącznie "patrioci", co według komentatorów oznacza osoby lojalne wobec komunistycznych władz kraju.

Wang ocenił również że niektórzy zachodni politycy "uwierzyli kłamstwom" o łamaniu praw człowieka, gdy chodzi o Ujgurów i inne muzułmańskie mniejszości etniczne w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. Wcześniej administracja USA oraz parlamenty Kanady i Holandii oskarżyły Pekin o ludobójstwo w Sinciangu, a w raportach niezależnych badaczy pojawiały się oskarżenia o gwałty, tortury, indoktrynację, przymusowe sterylizacje i aborcje oraz zmuszanie Ujgurów do pracy w fabrykach i na polach bawełny.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki