Szef WHO odpowiada na krytykę prezydenta USA

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus bronił w środę tej instytucji w kwestii walki z pandemią koronawirusa, odpowiadając na krytykę prezydenta USA Donalda Trumpa i sugestię, że Waszyngton mógłby dokonać przeglądu finansowania WHO.

(Reuters)

"Tak więc moja rada - (...) proszę o jedność na szczeblu krajowym, nieużywanie Covid-19 do celów politycznych. Po drugie, uczciwa solidarność na poziomie globalnym. I uczciwe przywództwo w USA i Chinach" - powiedział szef WHO na telekonferencji w Genewie.

Tedros zaapelował do przywódców, aby nie "upolityczniali" koronawirusa.

Szef WHO odrzucił też sugestie zawarte w krytyce Trumpa, że jego organizacja jest "bardzo chinocentryczna".

"Jesteśmy blisko każdego narodu" - powiedział Tedros, wzywając krytyków do "wysłania polityki na kwarantannę". Podziękował też USA za hojne wsparcie, które - jak wyraził nadzieję - będzie kontynuowane.

Szef WHO wyraził też opinię, że "USA i Chiny powinny zjednoczyć się w walce z niebezpiecznym wrogiem. Walczmy zaciekle, aby zwyciężyć i kontrolować tego wirusa. On jest niebezpieczny. Potrzebujemy jedności" - podkreślił.

Trump we wtorek, podczas codziennego briefingu, skrytykował WHO za zbytnie zbliżenie z Pekinem. "Dla Chin to wszystko wydaje się bardzo korzystne, nie można tego zaakceptować" - powiedział.

Amerykański prezydent szczególnie miał za złe WHO, że skrytykowała jego decyzję zamknięcia przed Chińczykami granicy na początku epidemii. (PAP)

jo/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ravauw

mnie zastanawia czemu tak długo czekali z ogłoszeniem pandemii. Większość krajów w tym POlska, zaraz po tym wprowadziłą obostrzenia. Dałoby się pohamować tą zarazę, gdyby podjęli decyzje kilka dni wcześniej.

! Odpowiedz
1 12 jacyna2017

Prawdziwy kryzys sprawdza przydatność struktur i WHO to totalna klapa - zajmowali się ideologicznym promowaniem edukacji seksualnej przedszkolaków, a przegapili wirusową pandemię. Kilka tygodni temu uważali, że to nic groźnego! Wodzowie UE i ONZ też doradzają z kanapy!

! Odpowiedz
0 15 henk54

Powinni pozamykać te towarzystwo do kryminału

! Odpowiedz
1 17 nonnn

david icke mowil ze who jest na smyczy bila gatesa, na forach sie rozpetalo ze gates juz dawno winien lezec z zarzutami.

! Odpowiedz
15 19 historykgpw

Zamykanie ludzi w kwadratach jak zwierząt w zoo nie pomaga. Szwecja, Białoruś nie wprowadziły żadnych ograniczeń, a pomimo tego nie stwierdzono masowych zachorowań. Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia zamknięte na cztery spusty, a statystyki zachorowań i zgonów wyższe niż w Szwecji.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 35 grzegorzkubik

WHO rozpętała panikę a mogło być inaczej. Trump walczy w słusznym interesie. Che zmiażdżyć tych którzy rozpętują kryzysy.

! Odpowiedz
17 24 pstrzezek

Trump broni jednego interesu, swojego własnego. I przy każdej okazji sprowadza się to do szantażu finansowego, patrz NATO, Ukraina, Iran a teraz WHO. Niedługo postraszy Watykan. Arogant i dyletant. Pół biedy gdyby nie zajmował takiego stanowiska

! Odpowiedz
0 4 dejker odpowiada pstrzezek

WHO też broni własnego interesu

! Odpowiedz
4 12 lightning_network

Steve Bannon: Blood is on the hands of the Chinese Communist Party

https://www.youtube.com/watch?v=jjlj7KkzyqU

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil