REKLAMA

Szef RBNiO: Rosyjskie wojska mogą wkroczyć na Białoruś po 1 listopada

2020-10-23 18:41
publikacja
2020-10-23 18:41
fot. Donat Sorokin / FORUM

Rosyjskie wojska mogą wkroczyć na Białoruś, kiedy sytuacja wymknie się spod kontroli rządzącym - stwierdził w piątek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Zaznaczył, że wejście wojska może być uzależnione od sytuacji po wyborach w Mołdawii 1 listopada.

Daniłow ocenił, że "bardzo ciężko" jest ocenić, "czy białoruski naród zwycięży". "Ponieważ Federacja Rosyjska będzie robić wszystko, co od niej zależy, by wpływać na te procesy. Wpływali tam stale, wpływali poprzez czynniki gospodarcze, teraz będą podejmować decyzję w zależności od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja po 1 listopada, po wyborach (prezydenckich) w Mołdawii" - powiedział sekretarz RBNiO podczas piątkowego Specjalnego Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. Jego wypowiedź cytuje Interfax-Ukraina.

"Uważamy, że mogą wejść w ostrzejszą sytuację i wkraczać już swoimi wojskami na terytorium Białorusi" - dodał.

Szef RBNiO podkreślił, że jest to duże wyzwanie dla Ukrainy, Litwy i Polski, i dodał, że utrzymuje stały kontakt ze swoim litewskim i polskim odpowiednikiem w tej sprawie - pisze serwis. "Bardzo nas to niepokoi" - wskazał Daniłow.

Ocenił, że sytuacja na Białorusi będzie "bardzo trudna". "Jeśli będzie się ona wymykać spod kontroli Łukaszence i Putinowi, to uważamy, że będą tam bezpośrednio uczestniczyć rosyjscy wojskowi" - oznajmił Daniłow.

We wtorek dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin oskarżył Waszyngton o chęć wzniecenia w Mołdawii przy okazji wyborów prezydenckich 1 listopada "kolorowej" rewolucji na wzór tych na Białorusi i w Kirgistanie. "USA bezceremonialnie wtrącają się w wewnętrzne sprawy zaprzyjaźnionych z Moskwą państw. Próby wywierania wpływu na powyborczą sytuację mają miejsce na Białorusi i Kirgistanie. Dziś widzimy, że na listopad Amerykanie przygotowują +kolorową+ rewolucję w Mołdawii w przypadku zwycięstwa Igora Dodona w wyborach prezydenckich. Nie odpowiada im Dodon, który utrzymuje konstruktywne stosunki z krajami WNP, w tym z Rosją" - oświadczył.

W wyborach prezydenckich w Mołdawii głównymi kandydatami są: obecny prorosyjski szef państwa Igor Dodon i była premier Maia Sandu, uważana za polityka proeuropejskiego.

Na Białorusi od lata trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych rezultatów i domagają się powtórnych wyborów. (PAP)

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ajwaja
Od 6 lat Kijów z PISem boi sie Rosjan, bo juz-juz ida :)
Lepiej z nimi nie bedzie.
Jesli mieszkancy Ukrainy wezma swoje jak Donbas i Krym, to i Rosjan nie trzeba
ajwaja
Ataki prezydenta Donalda Trumpa na demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena, syna Huntera, były "zdecydowanie dominującą fabułą" online o debacie prezydenckiej w tym tygodniu, Axios ujawnił sobotę, powołując się na interakcje w mediach społecznościowych związanych przez NewsWhip.
Przeciez prez.
Ataki prezydenta Donalda Trumpa na demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena, syna Huntera, były "zdecydowanie dominującą fabułą" online o debacie prezydenckiej w tym tygodniu, Axios ujawnił sobotę, powołując się na interakcje w mediach społecznościowych związanych przez NewsWhip.
Przeciez prez. Lukaszenko wg "zachodu" jest nikim-nie uznany, liczy sie p-rezydyent CIA Ciszejdajska za 69 srebrników

Ale jednak Neocon Pompeo wlasnie dzwonil do niego,
prez. Lukaszenko:
""Następnie poznano pewne szczegóły rozmowy. Łukaszenka podkreślił, że głównym sojusznikiem Białorusi jest Rosja, która obecnie udziela znacznego wsparcia i nie ingeruje w wewnętrzne sprawy republiki. Białoruski przywódca zauważył, że oba państwa są gotowe do wspólnych działań w przypadku zagrożeń zewnętrznych.""
barysza51
1. Na Białorusi nie ma takiego nacjonalizmu jak na Ukrainie więc nic się nie wydarzy.
2. Ukraina niech się martwi o Mołdawię. Bo jak dojdzie do zbliżenia z Mołdawi z Rumunią to zaczną się upominać o swoich. Pamiętajmy że Ukraina jest państwem wielonarodowym.
macierz
W czerwcu 2020 r. Zarząd MFW zatwierdził udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 5 miliardów dolarów na półtora roku. Pierwsza transza w wysokości 2,1 miliarda dolarów Kijów otrzymał natychmiast w tym samym miesiącu.
Fundusz podkreślił, że pandemia koronawirusa "będzie miała silny wpływ na ukraińską
W czerwcu 2020 r. Zarząd MFW zatwierdził udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 5 miliardów dolarów na półtora roku. Pierwsza transza w wysokości 2,1 miliarda dolarów Kijów otrzymał natychmiast w tym samym miesiącu.
Fundusz podkreślił, że pandemia koronawirusa "będzie miała silny wpływ na ukraińską gospodarkę" w tym roku. Tak więc przewidywano, że Kijów zwiększy zadłużenie zewnętrzne do 93% PKB kraju. Ponadto rok temu było to 78,8% PKB.
W piątek 23 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij w wywiadzie dla telewizji centralnej powiedział, że dziś kraj nie może obejść się bez zachodnich funduszy.
Gospodarka narodowa Ukrainy została całkowicie zniszczona, ukraińskie władze nie mają już żadnych nadziei ani realnych planów, jak wyprowadzić gospodarkę z obecnego kryzysu.
macierz
Ukraińcy robią szum by ukryć zapaść własnej gospodarki i obywateli, nic Białorusi nie grozi, za to na Ukrainie sytuacja jest coraz gorsza,W czwartek 22 października Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował smutne dla kraju i jego obywateli statystyki. Okazało się, że do października 2020 r. Roczny dochód na mieszkańca Ukraińcy robią szum by ukryć zapaść własnej gospodarki i obywateli, nic Białorusi nie grozi, za to na Ukrainie sytuacja jest coraz gorsza,W czwartek 22 października Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował smutne dla kraju i jego obywateli statystyki. Okazało się, że do października 2020 r. Roczny dochód na mieszkańca na Ukrainie wynosił 3424 USD rocznie. W tym samym czasie na Białorusi jest to 6 133 USD, w Kazachstanie 8 781 USD, a w Rosji - 9 972. W Moskwie dochody mieszkańców okazały się więc trzykrotnie wyższe niż w Kijowie.
aleks__
Myślę że powinniśmy wejść z naszymi wojskami na Białoruś.
ajwaja
jasne,
modele szybowcówi Maciorewicza
i rózowe trans-portery PISy-WOTciu Pan 50+ grzeja motory
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
barysza51
O ... to jest coś silniejszego niż maryśka.
ajwaja
pilnuj kaszany z wielkanocy
znowu spalisz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki