REKLAMA

Szef MSZ Niemiec ostrzega przed rozpadem UE

2016-10-23 19:40
publikacja
2016-10-23 19:40

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" przed rozpadem UE. Uważane do niedawna za niepodważalne aksjomaty o wiecznym pokoju w Europie i o braku alternatywy wobec UE przestały być, jego zdaniem, aktualne.

fot. Raheb Homavandi / / FORUM

"Wieczny pokój w Europie, brak alternatywy wobec zjednoczonej Europy - to przestało być po prostu niepodważalne" - uznał Steinmeier w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałkowym wydaniu gazety. Redakcja udostępniła w niedzielę agencjom fragment rozmowy.

"Kryzys finansowy, fala imigrantów docierająca do Europy i szok wywołany referendum w Wielkiej Brytanii wpędziły Unię Europejską w poważne kłopoty" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem prawicowi populiści próbują obecnie wykorzystać tę sytuację i wskazując na rzekome fiasko UE "polują na głosy osób ze środka społeczeństwa".

"Nawet najbardziej zatwardziali zwolennicy Europy dostrzegają, że należy na nowo przekonywać (do idei europejskiej), wychodząc do ludzi z wieży z kości słoniowej, w której mieszkają profesjonalni przyjaciele Europy" - powiedział Steinmeier.

Niemiecki MSZ zapowiada w związku z tym serię dyskusji o Unii Europejskiej z udziałem obywateli. "Nie zamierzamy patrzeć na UE przez różowe okulary. Wręcz przeciwnie - chcemy stawić czoło krytyce i zorientować się, co jest dobrego, a co złego w Europie" - wyjaśnił Steinmeier.

Do marca 2017 roku ma odbyć się 30 spotkań z zainteresowanymi obywatelami Niemiec. W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Weźmie w nim udział 400 młodych osób.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Rozpad to może być strefy euro bo każdy kraj ma inną naturalną stopę procentową. Jeśli nie umożliwią takiej Grecji emisji własnej waluty to rzeczywiście z cała UE może być krucho.
~niepelnosprawny_org
nie musi byc taki albo inny "superanalityk" by widzieć co sie teraz w UE dzieje i co sie moze stać...
~Europejczyk
IV Rzesza w niebezpieczeństwie ? Reforma UE to upadek znaczenia Niemiec. Niemcy utracą część swojej niepodległości (panowania w Brukseli) na rzecz innych Państw UE.
~fgds
bla bla wszystko o czym powiedział to właśnie efekt polityki jego i jemu podobnych, sami wywołali te kryzysy i wyjście Uk jest jednym z jej następstw
~rer
Nikomu nie zależy na utrzymaniu takiego kształtu UE jaki jest. Nowych pomysłów brak. Jaka będzie Polska bez UE? Z pisem nikt poważnie nie będzie rozmawiał o przyszłości i nowym rozdaniu. Niemcy mogą stać się samodzielne, zwolnione z gorsetu powiązań unijnych, Rosja jak zwykle imperialna. Polska bez dotacji unijnych Nikomu nie zależy na utrzymaniu takiego kształtu UE jaki jest. Nowych pomysłów brak. Jaka będzie Polska bez UE? Z pisem nikt poważnie nie będzie rozmawiał o przyszłości i nowym rozdaniu. Niemcy mogą stać się samodzielne, zwolnione z gorsetu powiązań unijnych, Rosja jak zwykle imperialna. Polska bez dotacji unijnych z ograniczonym handlem z Europą zachodnią.
~last_starfighter
Skoro z "pisem nikt poważnie nie będzie rozmawiał", to z kim "będą rozmawiać" ? Z agentem Sorosza Swetru, z pupilem Makreli Słoneczkiem Peru ? To są ci "poważni ludzie" reprezentujący polską rację stanu ?
~optymista
Polska od 2016 jest płatnikiem netto do UE, tzn. Nasza coroczna składka jest wyższa od otrzymywanych dotacji unijnych. Zgodnie z kontraktem akcesyjnym Polska będzie wpłacała coraz większą składkę, a otrzymywała coraz mniej z Brukseli. Ewentualny rozpad UE zlikwiduje ograniczenia nakładane na państwa członkowskie i pobudzi Polska od 2016 jest płatnikiem netto do UE, tzn. Nasza coroczna składka jest wyższa od otrzymywanych dotacji unijnych. Zgodnie z kontraktem akcesyjnym Polska będzie wpłacała coraz większą składkę, a otrzymywała coraz mniej z Brukseli. Ewentualny rozpad UE zlikwiduje ograniczenia nakładane na państwa członkowskie i pobudzi wymianę handlową. Polska i Chiny nie są w żadnej wspólnocie gospodarczej a handel kwitnie, podobnie z Rosją.
~exp
Kontrowersyjna Merkel doprowadza do rozpadu Unii Europejskiej. Niemiecka ignorancja wobec pozostałych członków Unii w kwestii nielegalnych imigrantów z Azji i Afryki oraz w sprawie Nordstream2 to dowód całkowitego rozpadu pokityki zagranicznej Niemiec. Pozycja Niemiec w UE to już nie to samo. Niemcy zmierzają w stronę kryzysu Kontrowersyjna Merkel doprowadza do rozpadu Unii Europejskiej. Niemiecka ignorancja wobec pozostałych członków Unii w kwestii nielegalnych imigrantów z Azji i Afryki oraz w sprawie Nordstream2 to dowód całkowitego rozpadu pokityki zagranicznej Niemiec. Pozycja Niemiec w UE to już nie to samo. Niemcy zmierzają w stronę kryzysu gospodarczego i finansowego.
~aa
Kanclerz Niemiec niewiele ma w tej sprawie do decydowania.
Die Kanzlerakte , Chancellor Act
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki