Szef MSWiA: Polska przygotowana na wydatki na pomoc uchodźcom poza UE

2016-11-22 19:24
publikacja
2016-11-22 19:24
fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił we wtorek, że Polska jest przygotowana na wydatki związane z pomocą uchodźcom poza UE - w Libanie czy Jordanii. Pomoc taką przewiduje przyjęta w poniedziałek wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej.

"W ramach działalności Ministerstwa Spraw Zagranicznych mamy ok. 10 mln euro, a również na podstawie umowy, jaką zawarła UE z Turcją - także nasz wkład jest przewidziany do tej umowy - i w ciągu (...) czterech lat jest to ponad 50 mln euro" - powiedział Błaszczak, który był we wtorek gościem radia RMF FM.

Minister przypomniał, że podczas poniedziałkowego spotkania w Warszawie państwa Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację, w której sprzeciwiają się "mechanizmowi rozdziału emigrantów, zwanych uchodźcami, do wszystkich państw UE".

"Wczoraj przyjęliśmy w deklaracji stworzenie mechanizmu, poprzez który będziemy wspierać uchodźców tam, gdzie są uchodźcami - a więc w Libanie, Jordanii. Chodzi o przeznaczenie pieniędzy, chodzi również o wsparcie także materialne, w inny sposób dokonywane" - powiedział szef MSWiA zapewniając, że Polska jest przygotowana na związane z tym wydatki.

Według Błaszczaka Grupa Wyszehradzka mówi w sprawie zarządzania kryzysem migracyjnym "jednym głosem, mówi solidarnie".

"Poczytuję sobie za sukces to, że odbudowałem solidarność Grupy Wyszehradzkiej, bo poprzedni rząd, rząd koalicji PO-PSL, rozbił Grupę Wyszehradzką, głosując za przyjęciem tysięcy emigrantów do Polski" - powiedział minister.

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali w poniedziałek w Warszawie o kryzysie migracyjnym związanym z napływem imigrantów i uchodźców do Europy, gdzie tylko w 2015 r. przez Morze Śródziemne przybyło ponad 1 mln osób z Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Także w poniedziałek odbyło się spotkanie V4 w rozszerzonej formule - z delegacjami z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.

Po spotkaniu zadeklarowano m.in., że państwa Grupy Wyszehradzkiej powołają centrum, które będzie koordynowało działania w zakresie pomocy uchodźcom poza UE - w państwach takich jak Liban czy Jordania.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej po raz kolejny wyrazili sprzeciw wobec unijnego systemu relokacji uchodźców. Opowiedzieli się za wspieraniem uchodźców poza Unią Europejską, dalszym uszczelnianiem granic zewnętrznych UE oraz kładzeniem większego nacisku na politykę powrotów imigrantów do krajów ich pochodzenia. Według szefów MSW państw V4, te mechanizmy spowodują spadek napięć i presji migracyjnej. (PAP)

js/ malk/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki