REKLAMA

Szef MON: Najpierw postępowanie CBA ws. przetargu na śmigłowce, potem ewentualnie komisja śledcza

2016-10-21 13:25
publikacja
2016-10-21 13:25

Sprawa przetargu na śmigłowce powinna być wyjaśniona do dna; gdyby okazało się, że CBA nie będzie potrafiło tego zrobić albo wyjaśnianie tej sprawy przez Biuro będzie się przedłużało, wtedy potrzebna będzie komisja śledcza - ocenił w piątek szef MON Antoni Macierewicz.

Szef MON: Najpierw postępowanie CBA ws. przetargu na śmigłowce, potem ewentualnie komisja śledcza / fot. Michał Dyjuk / FORUM

Zdaniem Macierewicza, sprawa przetargu na śmigłowce dla polskiej armii "powinna być wyjaśniona do dna", a zwłaszcza zmiany, jakich - według niego - były szef MON Tomasz Siemoniak dokonał w warunkach technicznych zamówienia na śmigłowce dla wojska.

"Gdy okazało się, że ten śmigłowiec nie jest w stanie lądować na pochyłych powierzchniach; kiedy okazało się, że ma za niskie możliwości udźwigu, zmieniano warunki zamówień tak, żeby je dostosować do już z góry wybranego modelu. To są działania w moim przekonaniu przestępcze" - powiedział Macierewicz w piątek dziennikarzom w Sejmie.

Odniósł się też do informacji, że CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka.

"Centralne Biuro Antykorupcyjne to jest dość solidna instytucja, państwowa instytucja. Zgodnie z konstytucją, gdyby się tak stało, że ona nie będzie potrafiła tego wyjaśnić albo to wyjaśnianie będzie się przedłużało, to wtedy będzie potrzebna taka instytucja, jak jest zapisana w konstytucji, w postaci komisji śledczej" - powiedział Macierewicz.

Powołania komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce chce PO. W piątek szef klubu Platformy Sławomir Neumann poinformował o złożeniu przez klub PO wniosku ws. jej powołania. Jak mówił, wniosek dotyczy całej procedury przetargowej.

CBA otrzymało zawiadomienie Dworczyka w środę. To wniosek o dokonanie weryfikacji procedur przetargowych, zastosowanych w 2015 r. przy dokonywaniu wyboru dostawcy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii - tłumaczył wtedy PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Uzasadnieniem wniosku są doniesienia medialne, w sprawie przetargu wygranego przez Caracale oferowane przez Airbus Helicopters - mówił.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. PO poinformowało o złożeniu zawiadomienia w prokuraturze w związku z zaprzestaniem rozmów z dostawcą śmigłowców.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu ub. roku MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. MON podało, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością Leonardo) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowało PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu.

Decyzję MON kwestionowały m.in. związki zawodowe działające w zakładach, których oferty zostały odrzucone. PZL Świdnik skarżył postępowanie w sądzie.

Wybór Caracala wzbudził zastrzeżenia PiS. Partia zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu przez wymagania preferujące maszynę europejskiego koncernu. Zastrzeżenia wyrażał również prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. W ubiegłym tygodniu w Mielcu zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. We wtorek MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Wg resortu będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w przetargu.

Szef MON podał w czwartek w Sejmie, że pierwsze śmigłowce zamówione dla wojska w nowym, zapowiedzianym we wtorek postępowaniu, zostaną dostarczone w 2018 r. (PAP)

mzk/ mok/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~jurek35
Odzyskać wpływy na sprzedane za bezcen zakłady przemysłu lotniczego tak by produkowały to co jest potrzebne wojsku
Kupno zacząć od śmigłowca szturmowego winien być proukowany u nas.
Śmigłowce pozostałe mogą być dwu producentów.
Serwis, remonty w Polsce w LZR.
Zakład w Mielcu winien mieć wyrób finalny
Odzyskać wpływy na sprzedane za bezcen zakłady przemysłu lotniczego tak by produkowały to co jest potrzebne wojsku
Kupno zacząć od śmigłowca szturmowego winien być proukowany u nas.
Śmigłowce pozostałe mogą być dwu producentów.
Serwis, remonty w Polsce w LZR.
Zakład w Mielcu winien mieć wyrób finalny płatowcowy.
Taki winien być tok postępowania dla wszystkich opcji rządzących na kilkanaście lat wtedy będziemy coś znaczyć na arenie międzynarodowej.
~autor
A już się łudziłem, że to będzie sprawdzana decyzja Maciarewicza - be przetargu, bez niczego tylko na jego widzimisię. A przez chwilę było tak pięknie...
~proPIS
jezeli BRAZYLIA kupila 50 sztuk za 1,9 miliarda a MY mielismy zaplacic 3 miliardy to ciekawe bardzo ciekawe ciesze sie ze PIS zajmnie sie ta sprawa tylko PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC GWARANTUJE PRZEJRZYSTOS I UCZCIWOSC
~obywatel
panie ministrze wojny. jak sie okaze ze panski amerykanski wybor tez nie moze na pochylych powierzchniach ladować to nalezy pana powiesic bez komisji
~hehe
pójdziecie juz niedługo obywatele Polaczkowa pod wodzą Głównego Paranoika pod Donieck
~hm
A kretyni jeszcze im wierza, ale czego mozna sie spodziewac po takim elektoracie sb ub i kacyki
~Mielec
Lepiej kupić blacksrołki montowane tylko w USA..
~miro
łapówkarze ryzego obiecaly kilka tys miejsc pracy przy montażu 50 śmigłowców, nawet swoich wyborców mają za stado tępych kretynów
~pytanie
a lepiej PISniety żeby te kilka tys miejsc pracy powstało w USA przy montażu srajhowków?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki