REKLAMA

Szef DNB: EBC powinien w lipcu podnieść stopy procentowe

2022-05-18 20:37
publikacja
2022-05-18 20:37
Szef DNB: EBC powinien w lipcu podnieść stopy procentowe
Szef DNB: EBC powinien w lipcu podnieść stopy procentowe
fot. ilolab / / Shutterstock

Zdaniem prezesa holenderskiego banku centralnego (DNB) Klaasa Knota, aby skutecznie walczyć z inflacją European Central Bank powinien 21 lipca podnieść stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. Knot nie wykluczył jednak podwyżki o pół punktu procentowego.

Szef DNB wyraził taki pogląd w programie telewizyjnym „College Tour”, który zostanie wyemitowany w holenderskiej telewizji publicznej w najbliższą niedzielę.

Fragment wypowiedzi prezesa De Nederlandische Bank został zamieszczony we wtorek na Twitterze i spowodowała ona, w ocenie belgijskiego dziennika „De Standaard”, wzrost kursu euro oraz rentowności obligacji skarbowych w całej Europie.

„Opierając się na mojej wiedzy, wolałbym podwyżkę o ćwierć punktu procentowego” – mówił Knot. „Ale jeśli inflacja nadal będzie rosła, nie można wykluczyć podniesienia stóp o pół punktu procentowego” – dodał szef holenderskiego banku centralnego.

Mimo tego komentarza prezesa DNB, zdaniem większości analityków cytowanych przez dziennik „Trouw”, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje podwyżka oprocentowania depozytów o ćwierć punktu procentowego.

„EBC musi ostrożnie balansować między rosnącą inflacją, słabnącym wzrostem i groźbą, że różnice w stopach procentowych między krajami strefy euro zbytnio się powiększą” – wskazuje gazeta.

„Knot jest powszechnie uważany za jastrzębia w zarządzie ECB i opowiada się za twardą linią w walce z inflacją” - powiedział agencji Bloomberg analityk banku ING Antoine Bouvet.

W zeszłym tygodniu szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde również zasugerowała podwyżkę stóp procentowych w lipcu br. Jeszcze wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się także inny członek zarządu ECB, François Villeroy de Galhau.

Jak przypomina dziennik „Financeele Dagblad” kolejne posiedzenia EBC w sprawie stóp procentowych odbędą się 9 czerwca i 21 lipca. Obecnie oprocentowanie depozytów wynosi minus 0,5%.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zoomek
Czy Włochy, Hiszpania i kto tam jeszcze - Grecja - bankrutują w tym roku?
szprotkafinansjery
Tak, bankrutują, bo podniosą stopę o 1 p.p.
Ale wcześniej i tak zbankrutuje kacapia.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki