REKLAMA

Szczurek: kraje UE oraz EBI wkrótce przygotują listę inwestycji

2014-09-15 12:40
publikacja
2014-09-15 12:40
Szczurek: kraje UE oraz EBI wkrótce przygotują listę inwestycji
Szczurek: kraje UE oraz EBI wkrótce przygotują listę inwestycji
fot. STANISLAW KOWALCZUK / / EastNews

Kraje UE oraz Europejski Bank Inwestycyjny w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy mają przygotować listę projektów inwestycyjnych - poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister finansów Mateusz Szczurek.

W sobotę w Mediolanie ministrowie finansów krajów UE na nieformalnym spotkaniu omawiali możliwości zwiększenia inwestycji w Europie. Jeden z pomysłów w tej sprawie przedstawiła Polska. Szczurek zaprezentował ideę paneuropejskiego funduszu inwestycyjnego, z którego finansowane byłyby duże europejskie projekty w energetyce, transporcie, sektorze technologii informatycznych i obronnym.

Szczurek powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że Ecofin zalecił EBI oraz państwom członkowskim UE przygotowanie listy rozsądnych projektów inwestycyjnych. "To ma być zrobione w ciągu najbliższego miesiąca, może dwóch. W zależności od tej listy i tego, jak będzie ona obszerna, musimy przejrzeć możliwe i istniejące już mechanizmy i instrumenty, które mogłyby służyć do sfinansowania i wcielenia tych projektów" - powiedział szef MF dziennikarzom.

"Jeśli będą one niewystarczające, to wtedy rozważać będziemy nowe instrumenty, także ten, który ja proponowałem" - dodał.

Po raz pierwszy pomysł paneuropejskiego funduszu inwestycyjnego szef MF przedstawił na początku września na konferencji organizowanej przez Instytut Bruegla w Brukseli. Tłumaczył wówczas, że fundusz docelowo wynosiłby 700 mld euro, a początkowy wkład zapewniłyby mu państwa unijne. Później miałby się on finansować na rynku, nie obciążając deficytów budżetowych krajów UE. (PAP)

mmu/ rbk/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki