REKLAMA

Szczerski: Zrezygnowałem z kandydowania na komisarza UE

2019-08-26 16:21, akt.2019-08-26 17:01
publikacja
2019-08-26 16:21
aktualizacja
2019-08-26 17:01

Zrezygnowałem z kandydowania na komisarza UE, po tym, jak otrzymałem propozycję objęcia teki komisarza ds. rolnictwa; na swoje miejsce zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego; ostateczna decyzja należy do premiera - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

25 lipca premier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek - jak podało radio RMF FM - Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza Unii Europejskiej. Prezydencki minister potwierdził tę informację w rozmowie z PAP.

"W polityce trzeba być uczciwym, jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny" - powiedział Szczerski.

"Na swoje miejsce zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego. Ostateczna decyzja, kogo zgłosi Polska - po moim wycofaniu się - należy do pana premiera" - dodał prezydencki minister.

Szczerski powiedział też, że o swojej decyzji poinformował wcześniej prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Janusz Wojciechowski był prezesem Najwyższej Izby Kontroli (1995–2001), prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego (2004–2005), posłem do Parlamentu Europejskiego (1999-2016). W 2010 r. przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W kadencji 2016–2022 jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Procedura wyboru komisarzy jest ściśle określona. Kraje członkowskie przyjmują w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym KE listę kandydatów, po jednym z każdego państwa unijnego. Następnie kandydaci prezentują się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego, a potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE.

W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury. Cały skład KE, w tym przewodniczący oraz Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez PE w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę Europejską, która podejmuje decyzję większością kwalifikowaną. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
search
Bedzie pewnie z teczka komisarza w ORLENIE, i bedzie sukces i kwiaty.
To pokazyje jakimi dylatantami w dyplomacji sa PISlamisci w a wszysko zaczelo sie od odkrycia san escobar i wstaniu z kolan
talmud
taka wielka "gwiazda" & zrezygnowal bo trzeba w polityce byc.......uczciwym....buahahaha hahaa haaah hahaaa hah ha ha - niemniej uczciwa & tez wielka "gwiazda polityki" komisarz eu powiedziala "za 6 tys zl to pracuje tylko zlodziej albo idiota".....
jendreka
Prezesik cos wymysli, mysle zejakas kobitka ma najwieksze szanse.
trybuch
Jak zdradził w wywiadzie szefowa KE zaproponowała Polsce tekę komisarza ds. rolnictwa. Pewnie dlatego ze PiSowskim kandydatom wyłazi słoma z butów.
karbinadel
Nie dziwię mu się. W sumie trochę głupawa ta procedura, że kraje proponują kandydata nie wiedząc na jakie stanowisko. Skutek z reguły jest taki, że funkcje komisarzy obejmują "zasłużeni działacze" (czyli jak w Polsce)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki