REKLAMA

Szczerski: Udało nam się zbudować trwałe fundamenty współpracy polsko-amerykańskiej

2020-11-05 06:56
publikacja
2020-11-05 06:56
Szczerski: Udało nam się zbudować trwałe fundamenty współpracy polsko-amerykańskiej
Szczerski: Udało nam się zbudować trwałe fundamenty współpracy polsko-amerykańskiej
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

U dało nam się zbudować trwałe fundamenty współpracy polsko-amerykańskiej, które nie opierają się wyłącznie na relacjach personalnych z prezydentem Trumpem - przekonuje szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

"DGP" zapytał Szczerskiego o wybory w USA i ich znaczenie dla Polski. "Udało nam się zbudować trwałe fundamenty współpracy polsko - amerykańskiej, które nie opierają się wyłącznie na relacjach personalnych z prezydentem Trumpem, a które stają się punktem wyjścia na drugą kadencję Trumpa lub pierwszą Bidena. Ten punkt wyjścia jest dziś zupełnie inny niż cztery lata temu. Jeśli doszłoby do zmiany w Białym Domu, to nowy prezydent kształtowałby swoje priorytety w nowej sytuacji wyjściowej" - odpowiedział szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczerski przypomniał, że obecny prezydent USA Donald Trump wzmocnił obecność amerykańską w Polsce. "Nie wydaje mi się, by Joe Biden jako ewentualny nowy prezydent chciał dokonywać resetu z Rosją i zmian w kursie, który został zresztą obrany w momencie, w którym był on wiceprezydentem. Mówimy o szczycie NATO w Warszawie, na którym obecny był b. prezydent Barack Obama. To jest dziedzictwo obu prezydentów i nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że cokolwiek miałoby się zmienić" - przekonywał.

Wymieniając w rozmowie z "DGP" inne aspekty współpracy Polski z USA, które mógłby ulec zmiennie wraz ze zamianą na stanowisku prezydenta tego kraju, Szczerski zauważa: "rozwój współpracy polsko-amerykańskiej, w tym tej dotyczącej obecności wojskowej w Polsce, opierał się na analizie wspólnych interesów. Nie ma żadnych przesłanek, które przemawiałyby za tym, by ten interes miał podlegać korekcie po ewentualnej zmianie w Białym Domu".

Dodaje też: "Nie zmieniłoby się też zapewne podejście do Trójmorza, co pokazała ostatnia rezolucja w Kongresie dotycząca wsparcia tego projektu przyjęta przez obie główne partie. To jest wielki sukces. Stworzyliśmy wehikuł współpracy polsko-amerykańskiej, który – znowu – nie rozwinąłby się, gdyby nie dobre relacje prezydentów Trumpa i Dudy, ale który ma dzisiaj poparcie ponadpartyjne w Stanach Zjednoczonych. To druga po obecności wojskowej kwestia, która jest fundamentem współpracy z USA. My oddajemy tu zasługi prezydentowi Trumpowi, ale obie te sprawy mają wsparcie obu partii".

Szef Gabinetu prezydenta RP przyznaje też, że nie sądzi, by Joe Biden miał w swoich planach wprowadzenie z powrotem wiz dla Polaków. Według niego zniesienie wiz dla Polaków jest "osiągnięciem" we wzajemnych relacjach, "które pozostanie trwałe niezależnie od koniunktury politycznej".

Zapytany przez "DGP" o możliwe po wyborach zmiany w polityce USA wobec Europy i o to, czy gdyby wygrał je Joe Biden, nie zacząłby on "znowu stawiać na Berlin i Paryż", Szczerski przyznał, że gdyby tak się stało, to byłaby to "istotna zmiana". "Naszym celem jest jednak to, by to nie odbyło się kosztem Polski" - zapewnił.

Dodał, że gdyby Joe Biden - jako nowy prezydent USA - zdecydowałby się nie wycofywać wojsk amerykańskich z Niemiec, to nasze władze chciałyby, żeby "nie odbyło się to kosztem zwiększania obecności wojskowej w Polsce".

Autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki