REKLAMA

Szczerski: Tematy ideologiczne mogą wrócić w relacjach z Ameryką

2021-01-11 06:53
publikacja
2021-01-11 06:53
Szczerski: Tematy ideologiczne mogą wrócić w relacjach z Ameryką
Szczerski: Tematy ideologiczne mogą wrócić w relacjach z Ameryką
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Polityka na linii USA – Europa po kadencji Trumpa nie będzie prostym powrotem do czasów Obamy, zbyt wiele od tego czasu się wydarzyło - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

Szczerski pytany, czy ostatnie wydarzenia na Kapitolu nie wpływają na ocenę prezydentury Donalda Trumpa, podkreślił, że kryzys w USA szybko opanowano i nie ma trwałego zaburzenia działania instytucji państwa amerykańskiego. "Niezależnie od tych ostatnich wydarzeń dorobek prezydentury Trumpa jest dla Polski obiektywnie korzystny. Z naszego punktu widzenia właśnie to jest najważniejsze, aby nie powstało powszechne przekonanie, że USA są lub stają się słabym państwem" - stwierdził.

Na pytanie, czy dopuszcza możliwość "zniuansowania" polskiej polityki obronnej i zakorzenienia jej częściowo np. w Berlinie, prezydencki minister odparł: "My od dłuższego czasu wysyłamy sygnał gotowości np. do włączenia się do projektu budowy nowego czołgu we współpracy z Berlinem i Paryżem. To nie jest rzecz teoretyczna, tylko realna. Moglibyśmy sprawdzić w realu – na twardym projekcie – czy rzeczywiście jest możliwość stworzenia europejskiej zdolności obronnej. Opartej na własnych zdolnościach wytwórczych. I nie ma na to odpowiedzi pozytywnej. Więc jak mamy mówić o niuansowaniu naszej polityki bezpieczeństwa? To my czekamy na głosy z innych stolic" – mówił.

Zdaniem Szczerskiego, polityka na linii USA – Europa po kadencji Trumpa nie będzie prostym powrotem do czasów Baracka Obamy. Wskazał, że zbyt wiele od tego czasu się wydarzyło, jak np. brexit czy osłabiona pozycja Berlina. "Uważam, że jest obecnie rzeczą właściwą odbycie poważnej rozmowy w gronie Trójkąta Weimarskiego. […] I można by sformułować wspólną, europejską ofertę dla Bidena. Bo jeśli tę ofertę formułować będą osobno: Berlin, Paryż czy Warszawa, to Europa nie da sobie szansy na nowe otwarcie z USA. Pozostanie kocioł europejski" - zauważył.

Dziennikarze dociekali w wywiadzie, czy w relacjach z nową administracją amerykańską mogą powrócić kwestie praworządności i praw społeczności LGBT w Polsce. Prezydencki minister odpowiedział, że jest to wielce prawdopodobne, tym bardziej że może o to zadbać "wiele wpływowych środowisk, w tym także z Polski". Podkreślił, że „to naturalne, że demokracje rozmawiają ze sobą także na te tematy, które ich społeczeństwa inaczej postrzegają”. Zadeklarował przy tym gotowość do rozmowy na każdy temat.

Padło też pytanie, czy budowane przez Szczerskiego Biuro Polityki Międzynarodowej ma być alternatywą dla MSZ. Prezydencki minister wyjaśnił, że konstytucja wyróżnia dwie role prezydenta – w sferze bezpieczeństwa i reprezentowania państwa w stosunkach międzynarodowych. Zauważył, że prezydent dysponuje wyspecjalizowanym aparatem w postaci Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tymczasem jak dotąd nie powstała podobna struktura w dziedzinie polityki międzynarodowej. Zaznaczył też, że nikt z powodu istnienia BBN nie kwestionuje roli MON i podobnie nikt nie będzie po powstaniu Biura Polityki Międzynarodowej kwestionował podmiotowej roli MSZ. "Ośrodek prezydencki będzie integrował działanie instytucji państwowych i społecznych, taka jest rola prezydenta" - zapowiedział.(PAP)

kmz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki