REKLAMA

Szczerski: Prezydent Duda wspiera premiera w kwestii budżetu UE

2020-11-07 17:21
publikacja
2020-11-07 17:21
Szczerski: Prezydent Duda wspiera premiera w kwestii budżetu UE
Szczerski: Prezydent Duda wspiera premiera w kwestii budżetu UE
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda wspiera premiera Mateusza Morawieckiego w jego walce o to, by następny budżet UE był nie tylko duży i ambitny, ale także był wydatkowany zgodnie z traktatami europejskimi - powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i reprezentującej państwa członkowskie niemieckiej prezydencji w Radzie UE ogłosili, że wypracowali porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności w budżecie UE. Pod naciskiem eurodeputowanych zaproponowane rozwiązania zostały wzmocnione. Wprowadzono m.in. zapisy, które mówią, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do sankcji przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w poszczególnych krajach.

Premier Morawiecki pytany w piątek o tę kwestię stwierdził, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie dojdziemy do porozumienia ws. powiązania tzw. praworządności z budżetem UE. Jak dodał, nie będzie zgody na uzależnienie wydatków budżetowych od wyobrażeń KE co do tego, jak funkcjonuje państwo polskie.

"Prezydent Andrzej Duda udziela wsparcia panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w jego walce o to, iżby następny budżet europejski był nie tylko duży i ambitny, ale także był wydatkowany zgodnie z traktatami europejskimi" - powiedział szef gabinetu prezydenta w Polskim Radiu24.

Zaznaczył, że "każda próba powiązania wydatkowania budżetu UE poza traktatami z nieokreślonymi, politycznymi de facto kryteriami, których definicja nie znajduje się w traktach europejskich, jest po prostu z nim sprzeczna".

Zgodnie z porozumieniem negocjatorów ostateczną decyzję o zamrożeniu dostępu do środków w razie wystąpienia problemów z praworządnością będą podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania, co do których porozumieli się negocjatorzy, muszą jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
A co by zmieniło, gdyby nie wspierał?

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki