REKLAMA

Szara strefa w odwrocie, ale wciąż duża

2016-10-18 06:13
publikacja
2016-10-18 06:13

Dobra koniunktura i spadek bezrobocia zmniejszyły rozmiar działalności ukrytej przed fiskusem. Jednak budżet wciąż traci na niej kilkadziesiąt miliardów zł rocznie.

/ fot. Mike Blake / FORUM

W 2014 r. szara strefa i działalność nielegalna wytworzyły 13,3 proc. PKB - wynika z najnowszych danych GUS. To o 0,5 proc. mniej niż w roku poprzednim - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gospodarka ukryta przed fiskusem osiągnęła w tym czasie wartość ok. 229 mld zł. Najwięcej było jej w szarej gospodarce, na którą przypadło 12,7 proc. PKB. Zalicza się do niej część produkcji w legalnych firmach, która ukrywana jest przed władzami.

Natomiast do działalności nielegalnej zaliczane są dochody z sutenerstwa, produkcji i handlu narkotykami oraz przemytu papierosów. W 2014 r. wyniosły one 0,6 proc. PKB - 0,2 proc. mniej niż w roku poprzednim. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~prot
Państwo powinno chronić legalne firmy płacące podatki, przed konkurencją szarej strefy. Tak uważa 88% Polaków. Ważne jest to w każdym biznesie, a w branży zakładów bukmacherskich szczególnie, bo szara strefa to 90% rynku.
~niepelnosprawny_org
może inaczej - bardziej ją ukryły po wielu kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy w ostatnich miesiącach, co prawda tez sie zmniejszyła, bo bezrobocie spadło, dochody, koniunktura, trendy....
~abc
Polski pracodawca to jest złodziej.
Może warto zainwestować 1 mld w PIP i zmienić prawo.
Inwestycja zwróci się szybko.
~PATRYJOTA
powinnismy sie cieszysc ze mamy szara strefe bo gdyby nie ona to juz dawno w PL by nic nie funkcjonowalo i bylo by bezrobocie od co najmniej 10lat powyzej 30%
~last_starfighter
Budżet "traci" lekko licząc setki miliardów PLN, bo "gdyby" opodatkować wszystkich na 100% to w tej skali byłyby "dochody" budżetu. Takie są te jego straty. Zatem teraz "unikamy opodatkowania" bo zabierają nam z grubsza 50%, a MOGLIBY 100%. Więc tak czy owak jesteśmy "złodziejami" Budżet "traci" lekko licząc setki miliardów PLN, bo "gdyby" opodatkować wszystkich na 100% to w tej skali byłyby "dochody" budżetu. Takie są te jego straty. Zatem teraz "unikamy opodatkowania" bo zabierają nam z grubsza 50%, a MOGLIBY 100%. Więc tak czy owak jesteśmy "złodziejami" wg. antylogiki wielu bolszewików poprzebieranych za "socjaldemokratów.
~rząd_sam_się_wyży
Ja bym wprowadził podatki 200%! 100% to zdecydowanie zbyt mało
~silvio_gesell
Likwidacja szarej strefy obniży PKB o 13%. Polska nie pociągnie daleko jeśli nie obniżymy opodatkowania pracy na rzecz opodatkowania wartości gruntów.
~seth
przejąłeś jakiś PGR za bańkę bimbru że ci tak zależy czy co?
~lel odpowiada ~seth
to troll, ciągle wali tą samą wiadomość

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki