Szara strefa w odwrocie, ale wciąż duża

Dobra koniunktura i spadek bezrobocia zmniejszyły rozmiar działalności ukrytej przed fiskusem. Jednak budżet wciąż traci na niej kilkadziesiąt miliardów zł rocznie.

(fot. Mike Blake / FORUM)

W 2014 r. szara strefa i działalność nielegalna wytworzyły 13,3 proc. PKB - wynika z najnowszych danych GUS. To o 0,5 proc. mniej niż w roku poprzednim - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gospodarka ukryta przed fiskusem osiągnęła w tym czasie wartość ok. 229 mld zł. Najwięcej było jej w szarej gospodarce, na którą przypadło 12,7 proc. PKB. Zalicza się do niej część produkcji w legalnych firmach, która ukrywana jest przed władzami.

Natomiast do działalności nielegalnej zaliczane są dochody z sutenerstwa, produkcji i handlu narkotykami oraz przemytu papierosów. W 2014 r. wyniosły one 0,6 proc. PKB - 0,2 proc. mniej niż w roku poprzednim. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~prot

Państwo powinno chronić legalne firmy płacące podatki, przed konkurencją szarej strefy. Tak uważa 88% Polaków. Ważne jest to w każdym biznesie, a w branży zakładów bukmacherskich szczególnie, bo szara strefa to 90% rynku.

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

może inaczej - bardziej ją ukryły po wielu kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy w ostatnich miesiącach, co prawda tez sie zmniejszyła, bo bezrobocie spadło, dochody, koniunktura, trendy....

! Odpowiedz
1 1 ~abc

Polski pracodawca to jest złodziej.
Może warto zainwestować 1 mld w PIP i zmienić prawo.
Inwestycja zwróci się szybko.

! Odpowiedz
3 9 ~PATRYJOTA

powinnismy sie cieszysc ze mamy szara strefe bo gdyby nie ona to juz dawno w PL by nic nie funkcjonowalo i bylo by bezrobocie od co najmniej 10lat powyzej 30%

! Odpowiedz
1 6 ~last_starfighter

Budżet "traci" lekko licząc setki miliardów PLN, bo "gdyby" opodatkować wszystkich na 100% to w tej skali byłyby "dochody" budżetu. Takie są te jego straty. Zatem teraz "unikamy opodatkowania" bo zabierają nam z grubsza 50%, a MOGLIBY 100%. Więc tak czy owak jesteśmy "złodziejami" wg. antylogiki wielu bolszewików poprzebieranych za "socjaldemokratów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rząd_sam_się_wyży

Ja bym wprowadził podatki 200%! 100% to zdecydowanie zbyt mało

! Odpowiedz
11 18 ~silvio_gesell

Likwidacja szarej strefy obniży PKB o 13%. Polska nie pociągnie daleko jeśli nie obniżymy opodatkowania pracy na rzecz opodatkowania wartości gruntów.

! Odpowiedz
11 6 ~seth

przejąłeś jakiś PGR za bańkę bimbru że ci tak zależy czy co?

! Odpowiedz
9 4 ~lel odpowiada ~seth

to troll, ciągle wali tą samą wiadomość

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil