Sypią się pozwy w sprawie polisolokat

Sypią się pozwy przeciwko sprzedawcom tak zwanych polisolokat. To fundusze kapitałowe, sprzedawane głównie przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Regulaminy funduszy uniemożliwiają wycofanie pieniędzy, nawet jeśli fundusz przynosi straty. W większości regulaminów jest tak zwana opłata likwidacyjna, która pochłania większość zgromadzonych pieniędzy. Dla wielu osób, które wykupiły ten rodzaj lokaty kapitału, oznacza to utratę oszczędności całego życia.

Sypią się pozwy w sprawie polisolokat
Sypią się pozwy w sprawie polisolokat (fot. John Guillemin / Bloomberg)

Od roku działa stowarzyszenie "Przywiązani do Polisy", które broni praw uczestników funduszy. Anna Lengiewicz z kancelarii współpracującej ze stowarzyszeniem mówi, że do sądów trafiają kolejne sprawy. Wśród nich jest pozew 120 osób przeciwko firmie Generali. Dwa pozwy zbiorowe zostały złożone przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu Skandia, kolejne dwa przeciwko TU Axa, a jeden pozew czeka na firmę Europa.

Przedstawiciele stowarzyszenia mówią, że problem polisolokat dotyczy 5 milionów gospodarstw domowych. Szef "Przywiązanych do Polisy" Jacek Łęski narzeka jednak, że państwowe instytucje, które powinny bronić przed nieuczciwymi praktykami, stoją po stronie firm ubezpieczeniowych. Jego zdaniem, szczególnie negatywną rolę odgrywa Komisja Nadzoru Finansowego. Łęski twierdzi, że KNF jednoznacznie opowiedziała się po stronie firm ubezpieczeniowych. Przytoczył argumentację Komisji, w myśl której odzyskanie wyłudzonych pieniędzy może się wiązać z kryzysem w sektorze ubezpieczeniowym, co z kolei negatywnie wpłynie na gospodarkę. "Złodziej, który żyje z tego, że kradnie, ma na utrzymaniu żonę piątkę dzieci i jeśli zakażemy mu kradzieży, będzie chodził i strzelał" - podsumował Łęski.

Komisja Nadzoru Finansowego sygnalizowała wcześniej, że będzie zabiegała o rzetelne informowanie klientów o produkcie. Jednak żadne regulacje w tej sprawie nie zostały uchwalone.

W styczniu przyszłego roku wejdzie w życie unijna regulacja, która nakazuje szczegółową informację, dotyczącą między innymi polisolokat. Przedstawiciele stowarzyszenia twierdzą, że jej wdrożenie sabotowały towarzystwa ubezpieczeniowe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Konad_INVICTUS

Witam,
reprezentuję Kancelarię INVICTUS. Jeśli mają Państwo problem z trwającą, bądź upadłą polisą, zapraszam do skontaktowania się z naszą kancelarią. Zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem środków ze wszelkich produktów tego typu.

Email: konrad.jasinski@ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl
Tel. kontaktowy: 733 171 161

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Gaja

Przecież to ewidentne oszustwo. Gdzie tu państwo prawa? Gdzie sprawiedliwosc? W biały dzień z szyldem na drzwiach oszukiwano i okradano ludzi. Często starszych. Na to jest paragraf : od 0,5 do 8 lat pozbawienia wolności. Z premedytacja wcikano ludziom bubel kłamiąc w żywe oczy, ze to złoty interes, spisano to tak, że i fachowiec sie nie połapie. Tzw. doradcy klienta brali za to prowizje i to nie małe. UOKiK i KNF dotąd nie wiedzą jak te pieniądze wyparowują z kont. Przekręt lepszy niż Amber Gold. Dlaczego nie wejdzie w to zdecydowanie prokuratura? Przesłuchaliby sprzedawców (mieli licencje brokerskie? Bo jak nie, to jest odopiedzialnosć karna) , ich kierowników i szybko okazałoby się, że to zaplanowane oszustwo. Przecież ten szajs przygotowywali prawnicy, a za calosć odpowiadają zarządy. No, p. Czarneckiego tu nikt nie tknie. On ma do brudnej roboty swoich wymiataczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Wrobiony

Nie wiem jaki jest sens składania pozwu zbiorowego. Dłuższa procedura, chaos w sprawie i tylko kancelaria prawnicza ma latwiej. Ludzie składajcie swoje własne pozwy.

! Odpowiedz
1 0 ~janekw

ostatni moment, żeby dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko Generali. Sąd okręgowy wyznaczył termin do 30 lipca, oszukani połączmy siły!
wprost.pl/ar/514090/Pozew-zbiorowy-przeciwko-GENERALI-Jak-przystapic/

! Odpowiedz
0 2 ~lex

Chętnie pomogę przy rozwiązaniu problemów z polisami ubezpieczeniowymi (trwającymi i upadłymi), zapra-szam do kontaktu: l.przybylowicz@kancelaria-lex.org, tel. 533-133-590.

! Odpowiedz
0 0 ~Prawnik

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 0 ~ionen

Najpierw ataki frankowiczów, a teraz ataki jakieś bzdurne polisolokaty. Proszę zostawić uczciwe banki wspierające swoją krwawicą polską gospodarkę w spokoju. Wszak powszechnie wiadomo, że "widziały gały co brały".

! Odpowiedz
0 1 ~Antypoli

Kutafonie . W gały to możesz dostać!

! Odpowiedz
1 0 ~surfer

A dlaczego jeszcze nie ma procesu w terrorystów w sprawie zbiornika w rafinerii z 2003 roku? www.bal;tic-room.com

! Odpowiedz
3 7 ~obserwator

Poziom dziennikarstwa jest coraz niższy. To nie są polisolokaty tylko polisy na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Proszę o poprawienie nazewnictwa artykułu, obecne jest krzywdzące i wprowadzające w błąd klientów mających dobry produkt, że stałym okresem i oprocentowaniem dodatkowo zwalniając z podatku belki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne