Syberyjskie renifery interesują Chińczyków

Półwysep Jamalski kojarzony jest w Europie przede wszystkim z gazem ziemnym, który przemierza drogę na zachód tysiącami kilometrów w gazociągach Gazpromu. Przedsiębiorcy z Chin są jednak zainteresowani zupełnie innymi zasobami naturalnymi regionu, a mianowicie reniferami. Problem polega na tym, że popyt na te zwierzęta znacznie przewyższa jamalskie możliwości hodowlane.

(fot. Lev Fedoseyev / TASS)

Jak podaje „Prajm”, powołując się na dane władz Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, całkowite obroty pomiędzy przedsiębiorstwami regionalnymi a chińskimi wyniosły w 2018 r. w przybliżeniu 245 mln dol., co stanowi 10,5 proc. całkowitego obrotu handlu zagranicznego w regionie, na który składa się w większości handel surowcami energetycznymi.

Przedsiębiorcy z Państwa Środka przygotowują się jednak na znaczne wzmożenie relacji handlowych z rosyjskim regionem położonym w tundrze. Ze szczególnym zainteresowaniem – w przeciwieństwie do Europy – nie patrzą na gaz ziemny, lecz na hodowane przez Nieńców renifery.

Chińczycy zainteresowani są produkcją wyrobów farmaceutycznych tworzonych na bazie reniferowych rogów, a Rosjanie zobligowali się do dostarczania 100 ton poroża rocznie. Problem w tym, że liczba ta jest znacznie poniżej oczekiwań Chińczyków. Populacja najludniejszego kraju świata zbliża się do 1,5 mld, a hodowlą reniferów trudni się najwyżej kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu, czyli niemal wszyscy Nieńcy. Siłą rzeczy hodowana przez nich rogacizna, nie zaspokoi więc gigantycznego chińskiego popytu.

KS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil