Światowy handel nie trzyma się źle

założyciel SpotData.pl

Wiele osób z niepokojem szuka odpowiedzi na pytanie, czy po dwóch latach doskonałej koniunktury nie przyjdzie do Polski wyraźne osłabienie tendencji wzrostowych, a może nawet recesja. Pewnym argumentem, że tak może się zdarzyć, jest osłabienie koniunktury w światowym przemyśle widoczne od kilku miesięcy, które powoli dociera również do Polski.

Ale żeby w Polsce doszło wyraźnego do spowolnienia gospodarczego, globalny handel musiałby doznać znaczącego osłabienia. A na razie niewiele wskazuje, by tak się działo. Dane z największych krajów-eksporterów pokazują, że dynamika handlu zagranicznego jest wprawdzie słabsza niż w zeszłym roku, ale nie jest to taka dekoniunktura jak w roku 2012 lub 2016. Najbardziej osłabła dynamika eksportu w Niemczech (z 6,3 proc. rok do roku pod koniec 2017 r. do 3,3 proc. obecnie), co dla Polski nie jest dobrym sygnałem. Ale Niemcy są też uzależnione od Japonii czy USA, a tam dynamiki są już lepsze – w Japonii spowolnienie handlu jest bardzo łagodne, a Stany Zjednoczone notują wręcz bardzo wyraźne przyspieszenie eksportu, z dynamiką najwyższą od czterech i pół roku.

Eksport towarów i usług w proc. rok do roku. Kliknij, by przejść do danych z wykresu
Eksport towarów i usług w proc. rok do roku. Kliknij, by przejść do danych z wykresu (SpotData)

Konfiguracja światowych trendów gospodarczych jest taka, że w Polsce niemal na pewno dojdzie do obniżenia dynamiki PKB. Ale od poważniejszych problemów dzieli nas jeszcze duży bufor bezpieczeństwa. Wstrząsy w światowym handlu nie są na razie na tyle silne, by rysować jakieś czarne scenariusze.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 open_mind

Nie, nie kryzys z 2008 nie przyjdzie, tylko kupuj-ta na kredyt na maksa – ratujcie światowe gospodarki ! W długu jest cala siła !

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil