REKLAMA

Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi

2022-08-09 19:18
publikacja
2022-08-09 19:18
Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi
Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi
fot. FRANCOIS LENOIR / / Reuters

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi – zapowiedziano we wtorek podczas odbywającej się w Wilnie konferencji „Nowa Białoruś”. Według portalu Telewizji Belsat, w skład „kolegialnego organu wykonawczego” wejdzie na razie czterech członków.

„Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju” – oznajmiła Cichanouska.

Według liderki białoruskiej opozycji, kolejne cele nowo powstałego organu to „przywrócenie prawa i porządku konstytucyjnego, opracowanie i wdrożenie środków mających na celu powstrzymanie nielegalnego sprawowania władzy, zapewnienie przejścia od dyktatury do demokracji oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia uczciwych i wolnych wyborów, opracowanie i wdrożenie decyzji niezbędnych do osiągnięcia demokratycznych przemian na Białorusi”.

Cichanouska wskazała też kandydatów do kolegialnego organu wykonawczego. Są to: Paweł Łatuszka, który zostanie przedstawicielem gabinetu ds. przekazywania władzy, Alaksandr Azarau, jako przedstawiciel ds. przywrócenia ładu publicznego, Walery Kawalaeuski - przedstawiciel ds. zagranicznych i Walery Sachaszczyk - przedstawiciel ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego.

Kandydaci na członków gabinetu muszą zostać zaakceptowani przez organ przedstawicielski. Cichanouska widzi w tym rolę Rady Koordynacyjnej, którą założyła w 2020 roku podczas białoruskich protestów.

W Wilnie we wtorek zakończyła się dwudniowa konferencja "Nowa Białoruś". W dyskusji wokół tego, jak doprowadzić do odejścia Alaksandra Łukaszenki i jak zarządzać dalszymi zmianami w Białorusi przy jak najmniejszych stratach ekonomicznych dla kraju, uczestniczyli nie tylko politycy, ale też dziennikarze, biznesmeni, działacze społeczni, analitycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

We wtorek mijają dwa lata od wyborów prezydenckich na Białorusi, których oficjalnym zwycięzcą ogłoszono Łukaszenkę. Wybory i ich wynik - 80,1 proc. głosów rzekomo oddanych na Łukaszenkę - opozycja białoruska uznała za sfałszowane. W kraju wybuchły masowe protesty, brutalnie stłumione przez władze.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
katzpodola
tylko niech trzymają zydów daleko od siebie to może im się uda
jas2
To coś jak Juan Gerardo Guaidó Márquez w Wenezueli.
niedziela16
U nas, kiedyś też było kilku "oszołomów", którym zamarzyła się Wolna Polska, a potem to już poszło...
Powodzenia Pani Swietłano.
pikawka
a potem usiedli przy okraglym stole, a pozniej pili wodke w magdalence. az tak im zle zyczysz?
niedziela16 odpowiada pikawka
Nie mieszaj Patriotów z "patriotami". Brak znajomości historii najnowszej Polski się kłania.
moshe_klotz
SUPER
A ja bede skarbnikiem,
100 mln $ / m + willa w Warszawie
od PIS z gwarancja
znawca_wszystkiego
Hahaha, ta baba jest naprawdę odklejona od rzeczywistości :)))
efg
Czemu, jak ten klaun Putin zdechnie to może się jej udać....

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki