Przed świętami wiele firm wysyła swoim kontrahentom kartki i prezenty świąteczne. To podziękowanie za rok dobrej współpracy, a jednocześnie forma przywiązania danej instytucji do przedsiębiorstwa. Jak taki wydatek rozliczyć w firmie?
Przy rozpatrywaniu tego typu spraw należy przypomnieć sobie zasadę, która mówi, że wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów.
- Wydatków na reklamę nie znajdziemy pośród kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że każdy wydatek na reklamę, przedsiębiorca uzna za koszt podatkowy, o ile reklama jest związana z prowadzoną działalnością, służy uzyskaniu przychodów, a wydatek został właściwie udokumentowany – wyjaśnia Jacek Stefański, adwokat z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.
Nasz ekspert dodaje, że w związku z tym wydatki związane z zakupem kartek świątecznych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Potwierdza to stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w wyroku z 7 grudnia 2005 r. (sygn. akt: III SA/Wa 2865/05). Uznał on, że wydatki na zakup kartek świątecznych, kopert i kalendarzy wysyłanych do klientów służą reklamowaniu działalności przedsiębiorcy i mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Orzeczenie to zachowuje swoja aktualność w zakresie w jakim uznaje zakup kartek świątecznych za reklamę, mimo że zostało wydane już ponad 5 lat temu.
Sprawa nie jest już tak oczywista, gdy pod uwagę weźmiemy wydatki przedsiębiorstwa związane z zakupem prezentów świątecznych dla kontrahentów (np. kosze słodyczy, czy tez alkohole). - Organy podatkowe nie kwestionują zaliczania wydatków na zakup prezentu do kosztów uzyskania przychodu jeśli np.: na prezentach takich zostaną umieszczone wyraźne oznaczenia firmowe, znaki towarowe, loga. Wydatki na takie materiały mogą być wówczas traktowane jak wydatki na reklamę, które od 2007 r. mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości – wyjaśnia Jacek Stefański.

- Gdy prezenty nie będą oznaczone żadnym elementem reklamującym przedsiębiorstwo organ podatkowy może potraktować wydatki na ich nabycie jako koszty reprezentacji, których zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT kosztów reprezentacji nie możemy zaliczyć do kosztów podatkowych - dodaje.
Stanowisko naszego eksperta potwierdza interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 20 lipca 2007 r. (w sprawie o sygn. 1472/ROP1/423-267/07/MG), w której organ podatkowy stwierdził, że: przekazywanie gadżetów reklamowych opatrzonych logo firmy, takich jak długopisy, latarki, zestawy pióro i długopis, kartki świąteczne, kubki, smycze, koszulki itp., w sytuacji gdy są to materiały opatrzone widocznym logo podatnika lub hasłem promującym określone wyroby lub usługi bądź samo przedsiębiorstwo będzie można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli jednak podarunki są w formie wartościowego przedmiotu bez loga firmy, lub logo jest umieszczone w dyskretnym miejscu - wówczas należy to traktować jak próbę stworzenie wizerunku, reprezentację podatnika. Takie wydatki nie będą mogły być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
» Wigilia - czy powinna być dniem wolnym od pracy?
» Firmowa wigilia to przychód dla pracownika
» Świąteczne paczki dla dzieci pracowników zwolnione z podatku