REKLAMA

Suski: Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Nową siedzibą woj. mazowieckiego będzie Radom

2020-11-20 10:12
publikacja
2020-11-20 10:12
Suski: Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Nową siedzibą woj. mazowieckiego będzie Radom
Suski: Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Nową siedzibą woj. mazowieckiego będzie Radom
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Trwają ostatnie przygotowania do wniesienia tego projektu do Sejmu - powiedział w piątek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Dodał, że nową siedzibą województwa mazowieckiego będzie Radom.

Marek Suski pytany w piątek w RMF FM o, to kiedy projekt ustawy o podziale Mazowsza trafi do Sejmu, zaznaczył, że trwają ostatnie przygotowania do jego wniesienia. "Tam jeszcze parę rzeczy jest niedopracowanych" - powiedział Suski. wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Projeskt zakłada wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego.

Zapytany, kiedy w takim razie zakończone zostaną prace nad tym projektem, odparł, że nie potrafi podać dokładnej daty, bo dopracowania wymaga chociażby "różnego rodzaju podział majątku Mazowsza".

"To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki [...] Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić" - wyjaśnił Suski.

Odnosząc się do kwestii tego, czy to oznacza nowe wybory w obu nowych województwach odpowiedział, że tak. Doprecyzował jednak, że czym innym są wybory do sejmiku, a czym innym do władz Warszawy. "To są dwa odrębne samorządy. W Warszawie nie będzie nowych wyborów. Ta ustawa tego nie przewiduje. Będą nowe wybory do sejmiku, ale nie do władz Warszawy" - podkreślił Suski.

Dopytany z kolei, gdzie będzie się znajdować siedziba województwa mazowieckiego, odparł, że "w największym mieście na Mazowszu, czyli w Radomiu". "Przynajmniej póki co, taka jest decyzja" - stwierdził Suski.

Dodał, że podział Mazowsze może nastąpić w połowie przyszłego roku. "No jeżeli tę ustawę przyjmiemy (w Sejmie - PAP), jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin" - powiedział Suski.

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
1as
W Wawie mówią, że Radom to stan umysłu...
jes
Jedyny w pisie intelektualnie dorównujący Sasinowi :)

Tyle milionów ile umoczono w Radomiu nie znajdziesz w żadnym innym mieście. Jedno co mu trzeba przyznać. pieniądze wyciągać i przepuszczać "przez bizsnes" to potrafi.
noen
Rozbicie Kolei Mazowieckich na dwie spółki bo granice województwa się zmienią. To już jedna spółka nie może dwóch województw obsługiwać?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki