REKLAMA

Suski: Na razie nie mowy o zmianie ustawy aborcyjnej

2021-01-28 09:21
publikacja
2021-01-28 09:21
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Na razie nie mowy o zmianie ustawy aborcyjnej, uzasadnienie wyroku TK jest bardzo obszerne, więc dopiero po głębokiej analizie będzie decyzja, co dalej - powiedział w czwartek poseł PiS Marek Suski.

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacju wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

W czwartek w Radiu RMF FM Suski był pytany, "czy Prawo i Sprawiedliwość, czy rząd, będzie chciał zmienić ustawę aborcyjną". "Niekoniecznie. (...) Uzasadnienie będzie poddane głębokiej analizie i dopiero wtedy, po tej analizie, będzie decyzja, czy są potrzeby prawne, czy nie są".

Dopytywany, czy PiS nie wyklucza "zmiany ustawy antyaborcyjnej", odpowiedział: "Nie wiem. W tej chwili nie mogę na to odpowiedzieć".

"Ten wyrok jest uzasadniony bogatym uzasadnieniem, z którego dopiero po wyciągnięciu wniosków będzie decyzja, co dalej. (...) Analiza tego potrwa, i po analizie dopiero będzie można powiedzieć, jaki będzie sposób postępowania dalszy" - powiedział. Dopytywany, czy "na razie nie mowy o zmianie ustawy aborcyjnej", potwierdził. "Na razie nie ma mowy o tym" - oświadczył.

Z uzasadnienia wyroku TK wynika, że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny.

W uzasadnieniu wskazano też, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

Jednocześnie Trybunał podkreślił, że ustawodawca nie może przenosić ciężaru związanego z wychowaniem dziecka ciężko upośledzonego albo nieuleczalnie chorego jedynie na matkę tego dziecka, zaś obowiązek dbania o takie osoby spoczywa także na władzy i całym społeczeństwie. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (33)

dodaj komentarz
max5000
Tęczowe błyskawice i flagi lgbt. Teraz widać kto stoi za tym ruchem. Tęczowa rewolucja. Jak mówił Rabiej z Warszawy trzeba oswoić społeczeństwo z lgbt i stąd tęczowe parady, potem przyjdzie pora na małżeństwa jednopłciowe a na koniec na adopcje dzieci. To jest ich cel.
pstrzezek
nie zapomnij że wprowadzą obowiązkowy wegetarianizm a tego to już za wiele
max5000 odpowiada pstrzezek
Kolega "pstrzezek" chyba ma za wiele czasu skoro przesiaduje godzinami na bankier i umieszcza kilkanaście wpisów pod każdym artykułem. Byle komuś dowalić kto ma inne zdanie i inny punkt widzenia. Tolerancyjny lewak.
krokus12
Intelektem dorównujesz bohaterowi wypowiedzi, powiedz z jakich rodzin wywodzi się społeczeństwo LGBT .
samsza odpowiada krokus12
co to jest społeczeństwo LGBT ?
krokus12 odpowiada samsza
To samo co społeczeństwo
krokus12 odpowiada samsza
To samo co społeczeństwo PIS czy społeczeństwo 500+
jarekzbyszek
To są raczej ostatnie podrygi prawicowego, wyznaniowego państwa. Za klika lat aborcja będzie dopuszczalna jak w Irlandii.
lorelie
Przecież nie ma problemu wystarczy 2/3 głosów w parlamencie i można zmienić konstytucję. Albo szanujemy demokrację państwo prawa i konstytucję albo nie. Jestem całym sercem za protestującymi. ale nie popieram wulgarności oraz niszczenia mienia Polaków. Trzeba zebrać koalicję i zmienić zapisy lewackiej konstytucji Przecież nie ma problemu wystarczy 2/3 głosów w parlamencie i można zmienić konstytucję. Albo szanujemy demokrację państwo prawa i konstytucję albo nie. Jestem całym sercem za protestującymi. ale nie popieram wulgarności oraz niszczenia mienia Polaków. Trzeba zebrać koalicję i zmienić zapisy lewackiej konstytucji - a jeśli nie będzie nas większość trzeba jeździć z aborcją do Czech. zresztą przy dostępności środków wczesnoporonnych oraz antykoncepcji aborcja dotyczy wyłącznie debili

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki