Suplementy diety to rynek wart ponad 4 mld zł

Rynek suplementów diety w Polsce jest szacowany na 4,35 mld zł. Eksperci spodziewają się, że w 2020 roku przekroczy 5 mld zł.

Tymczasem suplement diety to środek spożywczy. Przy jego wprowadzaniu na rynek nie potrzeba badań jakościowych ani ilościowych, wymagana jest jedynie notyfikacja czyli poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego.

W ostatnich latach rynek reklam w tym sektorze dynamicznie rośnie i to on kształtuje świadomość społeczną w tym zakresie - mówi wiceminister zdrowia Marcin Czech. Wydatki na promocję leków bez recepty OTC i suplementów diety prowadzone w tradycyjnych mediach od lutego 2017 roku do lutego 2018 wyniosły prawie 2 mld zł i odnotowały 16-proc. wzrost w stosunku rok do roku poprzedniego.

Profesor Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozpoczął badania dotyczące bezpieczeństwa spożywania suplementów diety. Podkreśla on, że suplementy mogą wchodzić w reakcje z lekami lub wywoływać niezamierzone skutki. Chodzi o uświadomienie pacjentom, lekarzom i decydentom, że spożywanie suplementów diety bez porady i nadzoru może przynieść szkodliwe dla zdrowia skutki.

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny,  podkreślił, że suplementy diety nie leczą, dlatego trudno rozpatrywać niepożądane skutki. Jego zdaniem można rozważyć odpowiednie oznakowanie suplementów diety, aby wyraźnie oddzielić je od leków, które mają działanie terapeutyczne. Innym rozwiązaniem byłoby stworzenie grupy suplementów, które byłyby poddawane dobrowolnemu audytowi w zamian za możliwość sprzedaży w aptece.

W resorcie trwają prace nad ustawą, która ma uregulować rynek suplementów diety.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/kano

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 fakpejsy

Wiekszosc suplementow od big farmy to szajs wrecz szkodliwy!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil