REKLAMA

Struzik: Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały podzielone politycznie

2021-04-01 14:53
publikacja
2021-04-01 14:53
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Ponad półtora miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały znowu podzielone politycznie – mówił w czwartek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Podkreślił przy tym, że samorząd województwa mazowieckiego nie otrzymał ani jednej złotówki. Według przedstawicieli rządu podział funduszy nie jest polityczny.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził "głębokie rozczarowanie" kolejnymi decyzjami rządu ogłoszonymi w ostatnich dniach.

"Kolejne ponad półtora miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały znowu podzielone politycznie, w taki sposób, że województwa, a zwłaszcza województwo mazowieckie, które nie jest rządzone przez koalicję tożsamą z koalicją rządową w kraju, nie otrzymało jako samorząd wojewódzki ani jednej złotówki" – powiedział.

Przypomniał przy tym, że pieniądze z RFIL miały być przeznaczone na walkę z pandemią i podkreślił, że samorząd województwa wydatkuje olbrzymie pieniądze własne oraz środki europejski na finansowanie m.in. 17 marszałkowskich szpitali zaangażowanych w walkę z covidem.

"Liczyliśmy, że tym razem otrzymamy wsparcie" – przyznał marszałek. "Złożyliśmy trzy wnioski, które w sposób bezpośredni nawiązują do walki z covidem" – poinformował marszałek.

Jak wyjaśnił, pierwszy z nich dotyczył budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomiu. "W tym Radomiu, w którym były w ostatnim czasie olbrzymie problemy z dostępem do SOR-u" – przypomniał. Podkreślił, że szpital wojewódzki na Józefowie w Radomiu wymaga pilnej budowy nowego SOR-u. "Na to jest nam potrzebna kwota 80 mln zł., a usłyszeliśmy kolejny raz: nie" – powiedział Struzik.

Drugi projekt, o którym mówił marszałek, to ośrodek radioterapii w Płocku. "Niezbędny do tego, żeby w sposób kompleksowy leczyć nowotwory" – zaznaczył Struzik. Jak dodał, przed wyborami w 2019 r. były zapowiedzi strony rządowej i deklaracje b. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że na ten ośrodek pieniądze rządowe się znajdą. Marszałek poinformował, że po wyborach zapowiedzi te "odpłynęły" i również ten projekt "nie znalazł uznania strony rządowej".

Trzeci projekt, na jaki wskazał marszałek, to gruntowna modernizacja części szpitala w Siedlcach, a dokładnie starego, zabytkowego zespołu oddziałów leczenia chorób płuc w Rudce, gdzie planowano leczyć chorych z covid-19 oraz uruchomić rehabilitację pocovidową. "Niestety również ten projekt został odrzucony" – dodał Struzik.

"Jesteśmy oburzeni, że nie ma możliwości wsparcia ze strony rządowej" – mówił Struzik. "Jestem też oburzony treścią pisma, które otrzymaliśmy z kancelarii premiera" – dodał. Wyjaśnił przy tym, że poprzednie rozstrzygnięcie samorząd województwa zaskarżył do WSA, za pośrednictwem kancelarii premiera.

"Odpowiedź, jaką dostaliśmy, można streścić w następujący sposób: to są pieniądze rządowe, rząd ma upoważnienia, to jest organ wykonawczy i będzie ten rząd dzielił te pieniądze, jak będzie chciał" – relacjonował marszałek. Jego zdaniem, na podanych przykładach widać "klucz polityczny" w przyznawaniu pieniędzy z RFIL.

Marszałek wskazywał, że są gminy i powiaty, które otrzymały pieniądze zarówno w poprzednich rozdaniach, jak i teraz, natomiast są również takie gminy i powiaty, które są trwale wyłączone z tego dofinansowania.

Struzik wyraził wobec tego "głębokie oburzenie" i podkreślił, że przeciwstawia się "państwu partyjnemu" "Państwu, w którym nie są realizowane obiektywne potrzeby społeczne, tylko interesy polityczne partii rządzącej" – podkreślił.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber odpiera zarzuty o polityczny podział funduszy. "Cały zamysł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych polega na wpieraniu samorządów bez względu na ich barwy partyjne, zaangażowanie polityczne, wbrew temu co twierdzi opozycja" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej Łukasz Schreiber.

Dodał, że "jak spojrzymy na listę przyznanych świadczeń, to wyraźnie widzimy dwie rzeczy - pierwszą, że nie ma żadnego klucza partyjnego i drugą, że wiele gmin, które otrzymały wcześniej wsparcie, nie otrzymało jej w drugiej turze". (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lelo1949
Trzeba pomagać w pandemii,nie przeszkadzać i utrudniać ,to będzie kasa
endes
Jak bedziecie tak gnębić ludzi i wydawać pieniądze jak klakier warszawski to w ogóle Nic się Wam dostać nie powinno... dosyć już tego łożenia tylko na wawę.
endes
I kto to mówi!... ten którego śmieszna partia w ogóle o Polsce wschodniej zapomniała!... WSTYD CHŁOPIE!

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki