REKLAMA

Streżyńska: Mamy całe morze pytań do Facebooka

2016-11-24 13:42
publikacja
2016-11-24 13:42

Mamy jeszcze całe morze pytań do Facebooka - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami tej firmy. Chodzi m.in. o usuwanie z serwisu profili związanych z ruchem narodowym.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Asumpt do spotkania dały m.in. protesty działaczy ruchów narodowych, którzy informowali na początku listopada, że z Facebooka zniknęły profile Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej. Jak tłumaczyli wówczas przedstawiciele Facebooka, strony te zostały usunięte z serwisu po publikacji szeregu postów naruszających Standardy Społeczności w zakresie mowy nienawiści.

"Ta rozmowa wyjaśniła wiele kwestii operacyjnych, w jaki sposób serwis funkcjonuje, ale mamy jeszcze całe morze pytań i będziemy te pytania kontynuować. Pytania przekażemy do Facebooka, żeby uzyskać bardzo konkretne, szczegółowe odpowiedzi" - mówiła Streżyńska dziennikarzom bezpośrednio po rozmowach z przedstawicielami firmy z europejskiej centrali w Dublinie, odpowiedzialnymi za politykę bezpieczeństwa i kwestie społecznościowe.

"Rozmawiamy o wartościach uniwersalnych. Sytuacje krytyczne, które nieuchronnie występują, lepiej jeżeli będziemy potrafili je rozwiązywać, zanim takie kryzysy nastąpią. Ale jeżeli mamy wartości chronione, które trzeba zrównoważyć: wolność słowa jest taką wartością, która jest szczególnie bliska Polakom i wielokrotnie za nią już również w wolnej Polsce się opowiadali, też dobro dzieci, dobro młodzieży i wolność od agresji też jest taką wartością chronioną, to znalezienie tej równowagi może połączyć nasze siły, żeby znaleźć takie najbardziej obiektywne uwarunkowania do podejmowania decyzji" - oceniła.

Minister cyfryzacji określiła spotkanie jako "bardzo dobre".

"Muszę podkreślić, że próbujemy zrozumieć wzajemne stanowiska i wzajemne ograniczenia i uwarunkowania, w jakich działamy my, i działa serwis" - powiedziała. Jak dodała, dalsze rozmowy z serwisem będą prowadzone przez członków nowo powołanej rady do spraw cyfryzacji - jako ciała eksperckiego.

"Na bazie tych opinii eksperckich ja będę podejmowała dalsze decyzje o tym, jakie stanowisko i dalsze oczekiwania względem serwisu formułować" - zapowiedziała.

Jakub Turowski, odpowiedzialny w Facebooku za politykę publiczną w Polsce, po spotkaniu powiedział, że misją jego firmy jest dostępność platformy dla "wszystkich tych osób, które chcą dzielić się tym, co jest dla nich ważne".

"Wraz z innymi podmiotami, które działają w internecie, mamy pewnego rodzaju odpowiedzialność w propagowaniu swobody wypowiedzi w tym świecie cyfrowym. Tym niemniej widzimy też, że propagowanie mowy nienawiści nie tylko negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób, które są ową mową nienawiści dotknięte, ale wpływa też na jakość dyskursu publicznego. Ciągle szukamy tej równowagi między walką z mową nienawiści a wolnością słowa" - powiedział. (PAP)

mww/ amac/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
facebook na dywaniku? to nie dywanik, to ograniczanie wolności jednym, a danie ja inny pod przykrywką wielkich sloganów i grozby niebezpieczenstw ogolnie mowiac, wiadomo o jakich protegowanych w dzisiejszych czasach mowa...
~dolondoner
W takim razie, ja w swoim własnym sklepie mogę obsługiwać tylko białych i hetero? Czemu nie? To jest moja własność
~Żałosne
Tyle ważnych spraw a oni wciąż o tym że komuś usuneli fejsbuczka.
~Londoner
Miałem ją za naprawdę rozsądną osobę, ale to co odwala teraz jest śmieszne/żałosne. Nie podoba się? Idźcie na NK, Grono czy co tam jeszcze dycha i pozwoli na hajlujących łysoli. FB jest prywatną firmą i może decydować co i kiedy kasuje. Ciężko tak to pojąć?
Pomijam, że ta akcja to odwrócenie uwagi od nieudolności
Miałem ją za naprawdę rozsądną osobę, ale to co odwala teraz jest śmieszne/żałosne. Nie podoba się? Idźcie na NK, Grono czy co tam jeszcze dycha i pozwoli na hajlujących łysoli. FB jest prywatną firmą i może decydować co i kiedy kasuje. Ciężko tak to pojąć?
Pomijam, że ta akcja to odwrócenie uwagi od nieudolności dotyczącej jej resortu. Poprzednie wpisy pokazują co jest do zrobienia więc nie będę się powtarzał.
~StanRS
Streżyńska naiwna jak dziecko. Pejsbook nie zmieni swojej polityki dla jakiś polaczków, którzy mogą decydować jedynie o doborze krawata. Z takimi Chinami czy Rosją Pejsbook musi się liczyć, bo oni się nie patyczkują tylko od razu cenzurują i własne serwisy społecznościowe rozwijają.
~Marian_z_Woli
Nie będę wspominał o innych rządowych systemach typu CEPIK, ŹRÓDŁO, systemy służby zdrowia itd.
Dowodem osobistym w smartfonie się Pani nie wykręci.
~Marian_z_Woli
Pani Minister, zamiast zajmować się Facebookiem proszę raczej poprawić działanie EPUAP-u.
Niedawno mówiła pani, że jest "do zaorania". I co dalej?????????????????????????????

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki