REKLAMA

Streżyńska: Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu

2017-11-07 07:58
publikacja
2017-11-07 07:58

Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i zamieszczanych tam treści - mówi we wtorek "Gazecie Wyborczej" minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodaje, że po zmianach prawnych, to sami użytkownicy mieliby zgłaszać hejt i fake newsy w internecie.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Streżyńska potwierdza w rozmowie z "GW", że chce, by po nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną portal społecznościowy Facebook podlegał polskiemu prawu. "Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań - to zgodne i z prawem polskim i międzynarodowym" - przekonuje szefowa resortu cyfryzacji.

Przyznaje ponadto, że po ewentualnych zmianach w prawie, Facebook nie mógłby, tak jak to ma miejsce obecnie, sam blokować pewnych kont i treści, które zamieszczają ich właściciele. "To nie będzie nic dziwnego, bo jako właściciele profili i zarazem użytkownicy globalnych serwisów w dużej skali wykorzystujemy media społecznościowe do kontaktów z innymi ludźmi" - podkreśla Streżyńska.

Według niej nowe prawo miałoby regulować też kwestie związane z mową nienawiści, przy zapewnieniu jednak prawa do dysponowania przez użytkownika własnym profilem. "Oddajemy władzę w ręce użytkowników, czyli to użytkownicy zgłaszają hejt, gdy czują naruszenie swoich dóbr osobistych, bo hejt to często zniesławienie czy obelga, potwarz" - mówi Streżyńska.

"Zgłaszają też fake newsy, gdy czują zagrożenie w sprawie otrzymywania wiarygodnych informacji" - dodaje.

Pytana, kto będzie decydował, co jest "fake newsem", minister odpowiada: "klient ma decydować o tym, czy czuje się zagrożony i czy jego interes został naruszony". Dodaje, że kwestie prawdziwości zamieszczanych informacji miałby rozstrzygać sąd. "Sąd, a nie organ państwa, bo organy państwa mają naturalną tendencję do upolityczniania się" - zaznacza szefowa MC.

"Zaproponowaliśmy ministrowi sprawiedliwości rozwiązanie w postaci sądów 24-godzinnych, bo natura internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online. I po początkowych problemach z uzyskaniem zgody, bo to wiąże się reorganizacją sądownictwa i przeznaczeniem specjalnych sądów do tego celu, teraz mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości" - podkreśla Streżyńska.

Według niej resort Ziobry "doszedł do wniosku, że to dobra, obiektywna ścieżka, bo sędziowie są niezawiśli". (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
karbinadel
Kolejna osoba zagrożona "rekonstrukcją" wykonuje głupie ruchy. Ale spokojnie, Waszczykowskiego pani nie przebije
cyklonb
Pani Streżynska trochę odleciała, ja byłem właścicielem "facebooka" w USA poprzez firmy Orange i firmę Pilawa Facebook & Twitter w latach 2003-2004 przed kradzieżą na rzecz Zuckerberga i tam zasada była taka że to jest prywatna firma i może określać zasady dla użytkowników jak chce a jak się nie podoba Pani Streżynska trochę odleciała, ja byłem właścicielem "facebooka" w USA poprzez firmy Orange i firmę Pilawa Facebook & Twitter w latach 2003-2004 przed kradzieżą na rzecz Zuckerberga i tam zasada była taka że to jest prywatna firma i może określać zasady dla użytkowników jak chce a jak się nie podoba to nie musisz się logować. Rozwiązanie proponowane przez Streżyńską jest nieegzekwowalne tak jak zapłata dla mnie odszkodowania za portal lub za patent na fecebooka (mam patent w USA). Jedynym rozwiązaniem problemu jest zmuszenie firm internetowych do obowiązku posiadania serwerów na terenie kraju i działanie poprzez firmę zarejestrowaną w Polsce (marka może być ta sama światowa) tak zrobiono w Rosji ale Polska to nie Rosja i na to sobie nie może pozwolić
londonern
Kolejna mrzonka tej pani, zmuszanie prywatnej firmy zeby zmieniala swoj regulamin, bo tak chce Strezynska. Co z Twitterem, Instagramem czy Whatsup? Nie ograniczajmy sie, naprawde. NO, ewentualnie mozna machnac polska wersje, ale z tego co kojarze to taka powstala i padla po kilku dniach wiec jak by chyba nie jednak.
trooper
polska wersja już była, ale Polacy jej nie chcieli: NaszaKlasa
cyklonb odpowiada trooper
Nieprawda, facebook był zawsze facebookiem a nie nasząklasą nawet na długo przed przejęciem przez Zuckerberga, zasady były takie same jak obecnie a pierwszymi użytkownikami osoby bardzo znane i mniej znane lansujące się na zachodnim wybrzeżu.
trooper
Ta Streżyńska nie wie co mówi, to jak zaproszenie terrorystów do nagabywania na facebooku. Ona chyba nie zdaje sobie sprawy ile taki ISIS inwestuje w propagande w mediach społecznościowych a Streżyńska chce zakazać facebookowi usuwania ich postów i kasowania kont. To samo z ruską propagandą, ruscy brali udział w wyborach Ta Streżyńska nie wie co mówi, to jak zaproszenie terrorystów do nagabywania na facebooku. Ona chyba nie zdaje sobie sprawy ile taki ISIS inwestuje w propagande w mediach społecznościowych a Streżyńska chce zakazać facebookowi usuwania ich postów i kasowania kont. To samo z ruską propagandą, ruscy brali udział w wyborach na prezydenta w USA, brali udział w referendum BREXIT w UK, brali udział we Francji, biorą udział w Polsce. Czy ona na pewno chce wolnej amerykanki i rozhuśtanej propagandy? Wogóle ona jakaś chyba oderwana od rzeczywistości jest.
fakty
Tak to jest jak się uwiodło księdza i żyje w grzechu.
bojack_pl
"Hejt" został już wyrazem? A dlaczego nie "fejk niusy"?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki