REKLAMA
PIT 2023

Straże gminne uzyskają nowe prawa. Będą mogli nałożyć mandaty m.in na rowerzystów

2023-10-15 17:00
publikacja
2023-10-15 17:00

Zmieniają się uprawnienia do nakładania mandatów przez strażników gminnych. Od 20 października wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne - np. rowerzystów.

Straże gminne uzyskają nowe prawa. Będą mogli nałożyć mandaty m.in na rowerzystów
Straże gminne uzyskają nowe prawa. Będą mogli nałożyć mandaty m.in na rowerzystów
fot. Alex Yuzhakov / / Shutterstock

Zgodnie z opublikowanym 5 października w Dzienniku Ustaw i wchodzącym w życie po 14 dniach rozporządzeniem MSWiA straż gminna może ukarać mandatem osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych.

W rozporządzeniu zabrano straży gminnej prawo do karania osób, które nie miały uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych na drogach publicznych, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Jednocześnie od 20 października strażnicy będą mogli karać tych, którzy nie mając do tego uprawnienia prowadzą na drogach publicznych pojazd inny niż mechaniczny.

Jako pojazdy inne niż mechaniczne w polskim prawie zwykle rozumie się te, które nie mają silnika, ani mechanicznego napędu, a jadą napędzane siłą kierującego lub ciągnących je zwierząt. To poruszające się po drogach m.in. rowery, riksze czy zaprzęgi konne.

Straż gminna po zmianie rozporządzenia będzie też dodatkowo mogła karać za wykroczenia wynikające z naruszenia innych ustaw niż Prawo o ruchu drogowym, m.in. ma prawo nałożyć mandat za nieskładanie w terminie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Taki obowiązek ma właściciel lub zarządca budynku lub lokalu. Składa on w/w deklarację do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Strażnicy od 20 października mogą też karać za brak na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu posesji tabliczki z numerem porządkowym.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz
langdon25
Za brak numeru posesji od razu powinno być 1000 zł „nagrody”
zbyszek_
rower to pojazd mechaniczny i ma mechaniczny naped. w postaci korb, łańcucha i trybow.
przykładami pojazdów o innych typach napędów są: żaglowce, rakiety, szybowce.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki