REKLAMA

Straż nie może karać na podstawie filmów

2013-08-03 10:43
publikacja
2013-08-03 10:43

Kierowcy, którzy otrzymają mandat od straży miejskiej z fotoradaru nie muszą go przyjmować. Takie stanowisko prezentuje Prokuratura Generalna, która odmówiła komendantowi straży miejskiej w Chojnicach kilkunastu kasacji do Sądu Najwyższego. Straż miejska przegrała sprawy z mieszkańcami, którzy nie zgodzili się na przyjęcie mandatu za wykroczenia zarejestrowane przez kamery. Prokurator Maciej Kujawski tłumaczy, że występować z wnioskami o ukaranie może w świetle prawa policja. Problem w tym, że Straż Miejska z Prokuratorem Generalnym radykalnie się nie zgadza.

Tymczasem w specjalnym oświadczeniu do mediów Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych stanowczo protestuje przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat uprawnień straży miejskiej i gminnej. Rzecznik Krajowej Rady Piotr Ichniowski tłumaczy w rozmowie z IAR, że najbardziej strażników boli fakt, iż nieprawdziwe informacje rozpowszechnia urzędnik Prokuratury Generalnej. " Mamy prawo żądać kary za popełnione wykroczenie. Chciałbym przypomnieć, że wszystkie legalnie stojące instalacje fotoradarowe mają tzw. zgody lokalizacyjne Generalnego Inspektora Transportu Drogowego" - tłumaczy Piotr Ichniowski.

Prawnik Uniwersytetu Warszawskiego doktor Łukasz Chojniak uważa, że przepisy o ruchu drogowym są w tej sprawie nieprecyzyjnie ale po dogłębnej analizie rację przyznaje Prokuratorowi Generalnemu. "Ustawodawca choć nieprecyzyjnym językiem zarezerwował kwestie kontroli prędkości jednak dla Inspekcji Transportu Drogowego" - przekonuje w rozmowie z IAR. Dodaje jednak, że szkoda iż do tej pory ustawodawca nic z przepisami nie zrobił, bowiem wątpliwości co do kompetencji strażników pojawiają się od dawna. Kierowcom radzi by mandatów ze zdjęciem od strażników miejskich raczej ie przyjmować. Wtedy sąd rozstrzygnie jakie funkcjonariusze publiczni naprawdę mają uprawnienia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/zr
Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki