REKLAMA

Straż Graniczna: ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

2022-01-25 18:49
publikacja
2022-01-25 18:49
Straż Graniczna: ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna: ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej
/ Straż Graniczna

Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej; to największa inwestycja w historii formacji - podkreśliła we wtorek Straż Graniczna. Wcześniej przekazała teren wykonawcom, Budimexowi i Unibepowi.

"Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiaj Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy - 1,6 mld zł" - napisała Straż Graniczna na Twitterze.

Do wpisu formacja dołączyła krótkie nagranie z początku prac na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku. Na nagraniu widać, że na teren budowy wjechał już ciężki sprzęt.

Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Prace na granicy odbywać się będą równolegle na czterech odcinkach. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o długości łącznie 105,5 km, a Unibep - kolejnych dwóch o długości 80,7 km.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska wyjaśniła w poniedziałek PAP, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze fragmenty odcinków (łącznie ponad 20 km). "Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi" - zaznaczyła. Jeszcze w tym tygodniu na teren budowy zaproszeni zostaną dziennikarze.

Równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych.

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (11)

dodaj komentarz
3456
rośniemy w siłe naród się bogaci , jak nas stać na takie wydatki i inne ,co to za różnica i tak tego zadłużenia nikt nie jest w stanie spłacić , niewolniczy naród , do końca swoich dni.
ajwaj_
PISia zacieraja raczki
co Litwa za 700 mln, maja kase 3x tj. 2 mld zl.
Plus reszta, beda mieli obfity rok
q-tas
Ciekawe jak taki mur wpłynie na migrację dzikich zwierząt i w związku z tym na nasze środowisko...
itso_sprzezenie
wyewoluują i zaczną latać ?
akak_87
a jak migranci wpłyną na nasze bezpieczeństwo?
jas2
Jeśli faktycznie zbudują to w pół roku to są debeściaki.
itso_sprzezenie
domy dla młodzieży by wybudowali żeby nie musieli mieszkać z rodzicami i płodzili dzieci albo mieli gdzie mieszkać tanio podczas studiów
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
margin50
Tak bariera ochrania dwa rezimy w obu kierunkach

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki