REKLAMA
Tour de spółki

Strajk w niemieckim Amazonie

2020-06-29 15:43
publikacja
2020-06-29 15:43
fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock

Pracownicy niemieckich centrów logistycznych sieci handlu internetowego Amazon podjęli w niedzielę wieczorem wraz z rozpoczęciem nocnej zmiany strajk, domagając się objęcia ich układem zbiorowym - poinformował w poniedziałek niemiecki związek zawodowy pracowników sektora usług Verdi.

Według niego przerwano pracę w centrach w Bad Hersfeld w Hesji, w Koblencji w Nadrenii-Palatynacie, w Rheinbergu i w Werne w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w Lipsku. Wiadomości na temat skali uczestnictwa pracowników w strajku są rozbieżne - zaznacza agencja dpa.

"Z tego co widzimy, większość pracownic i pracowników pracuje całkiem normalnie. Na razie nie zauważyliśmy żadnych skutków dla naszej bieżącej działalności tak, że zamówienia od klientów załatwiane są zupełnie normalnie" - oświadczył Amazon.

Ze strony związkowej brak na razie zbiorczych danych określających rozmiary przyłączania się do strajku. W Lipsku oczekiwano w poniedziałek akcji strajkowej od 400 do 500 osób, natomiast w odniesieniu do innych centrów odpowiednie szacunki są na razie niedostępne - twierdzili związkowcy.

W ramach trwającego już ponad siedem lat sporu Verdi domaga się zawarcia układu zbiorowego, gwarantującego pracownikom Amazona ochronę ich zdrowia i bezpieczeństwo. Ponadto chce uwzględnienia w tym układzie warunków, wynegocjowanych już dla branży handlu detalicznego i wysyłkowego w poszczególnych regionach.

Amazon podkreśla natomiast, że jego pracownicy otrzymują już "zarobki na górnej granicy tego, jak wynagradza się pracę o porównywalnym charakterze" i przebywają w "bezpiecznym środowisku pracy" - również pod względem ochrony przed koronawirusem.

W Niemczech działa 13 centrów logistycznych Amazona. Zatrudniają one łącznie około 13 tys. osób.

dmi/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
Niestety w większości robi się na rynku coraz większy wyzysk i żerowanie na maxa na sumiennej ,wydajnej i fachowej pracy innych .
degrengolada
współczuję Niemieckim pracownikom, szkoda chłopaków.
przemek_opinia
Ktoś tam pracował? ktoś słyszał relacje pracowników? W Niemczech pracują jak w obozach temat się ciągnie już lata.
daniel_1
Dopóty ludziska pracują, dopóty płace minimalne.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki