Stopy procentowe w USA bez zmian. Fed ocenia, że inflacja zbliżyła się do celu

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 proc. - podano w komunikacie. Fed ocenia, że inflacja zbliżyła się do 2-proc. celu i w średnim terminie poruszać się będzie jego okolicach.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

"Oczekuje się, że inflacja w ujęciu 12-miesięcznym będzie poruszała się blisko symetrycznego 2-proc. celu w średnim terminie" - napisano w komunikacie.

Poprzednio wskazywano, iż inflacja "wzrośnie w nadchodzących miesiącach i ustabilizuje się wokół 2-proc. celu w średnim terminie".

Fed uważa, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii "zbliżyły się do 2-proc."

Poprzednio bankierzy uważali, iż dynamika cen "nadal pozostaje poniżej poziomu 2 proc."

W majowym komunikacie wskazano natomiast, iż rynkowe miary inflacji "pozostają niskie". Wykreślono tym samym stwierdzenie, iż miary te "wzrosły w ostatnich miesiącach". Utrzymano ocenę, iż "ankietowe miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pozostają bez większych zmian".

Z majowego komunikatu wypadło stwierdzenie, iż "Fed uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" oraz iż "perspektywy dla gospodarki w ostatnich miesiącach poprawiły się".

Wskazano, że "ryzyka dla perspektyw są zasadniczo zbilansowane". Poprzednio ocena ta odnosiła się do "krótkoterminowych" czynników ryzyka.

Preferowana przez Fed miara inflacji - bazowy deflator spożycia prywatnego (PCE) - wzrósł w marcu do 1,9 proc. rdr. z 1,6 proc. To najwyższy odczyt od początku 2017 r. Wg marcowych prognoz Fed bazowy PCE miał osiągnąć taką dynamikę rdr dopiero na koniec bieżącego roku. Zasadniczy PCE wzrósł w III do 2,0 proc. To dopiero trzeci odczyt na poziomie co najmniej 2,0 proc. od kwietnia 2012 r.

W środowym komunikacie powtórzono również sformułowanie, iż "warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych oraz że zachodzi konieczność "dalszego stopniowego dostosowania polityki pieniężnej".

Ścieżka stóp procentowych, według Fed, wciąż zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki, zgodnie z napływającymi danymi makro.

Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje umiarkowany.

"Informacje otrzymane przez FOMC od styczniowego posiedzenia wskazują, że rynek pracy dalej się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w umiarkowanym tempie" - napisano w komunikacie.

"Przeciętny przyrost liczby miejsc pracy w ostatnich miesiącach był mocny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Ostatnie dane sugerują, że wzrost wydatków gospodarstw domowych wyhamował po mocnym IV kw., podczas gdy inwestycje w środki trwałe przedsiębiorstw nadal mocno rosły" - dodano.

PKB USA w pierwszym kwartale 2018 r. wzrósł o 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - wynika z pierwszego wyliczenia. To o 0,3 pkt. proc. powyżej rynkowych oczekiwań, ale wolniej niż w IV kw. (2,9 proc. kdk).

Raport z rynku pracy USA za kwiecień zostanie opublikowany w piątek. Rynek oczekuje wzrostu liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 191 tys., po wyjątkowo słabym marcu (+103 tys.). Stopa bezrobocia wg analityków ma spaść do 4,0 proc., po utrzymywaniu się przez 5 miesięcy do marca na poziomie 4,1 proc. (najniżej od 17 lat).

Fed podwyższył w marcu docelowy przedział fed funds o 25 pb. Była to szósta w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., podwyżka kosztu kredytu w USA.

Marcowe projekcje ścieżki stóp proc. sygnalizują, że bankierzy z Rezerwy są przygotowani na trzy ruchy stóp proc. w górę zarówno w 2018 r., jak i w 2019 r., przy czym aż 7 z 15 decydentów wskazało wówczas na konieczność 4-krotnego podwyższenia kosztu pieniądza.

Protokół z zakończonego w środę spotkania Fed zostanie opublikowany 23 maja. Kolejne posiedzenie Rezerwy, na którym przedstawione zostaną kwartalne projekcje makro, zaplanowano na 12-13 czerwca.

tus/ ana/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 silvio_gesell

Inflacja poniżej 3,5% jest dobra dla inwestycji - jedyny problem, że mało kto ją widzi. Dlatego lepsze byłoby ujemne oprocentowanie pieniądza, żeby wszyscy rozumieli, że trwałość owoców naszej pracy jest ograniczona, zatem pieniądz musi znikać aby być ich odzwierciedleniem.

! Odpowiedz
1 7 madarot

U nich też licza inflację tak jak nasz GUS, czyli na zlecenie rządu?

! Odpowiedz
24 9 talmud

taka pasje jak u the mind rotten to tylko widac u kolanego krzycha - mamy nadzieje ze portal bankier udostepni uzytkownikowi the rotten mind wiecej miejsca " zeby bylo wiecej radosci"

! Odpowiedz
11 14 the_mind_renewed

„Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.” Jak na Plenum KC PZPR !
A gdyby istniała dzisiaj ichniejsza rozgłośnia radio wolna Europa to by podało:

Sytuacja w USA jest bardzo poważna i zaczyna wymykać się spod kontroli (finanse i siła Deep State w tym prowokacje i próba umoczenia Trumpa w dużej wojnie) A Trump na Twitterze że Comey to kłamca i przeciek i takie tam pierdoły a w tym czasie robi się coraz większy rozgardiasz i samowola oraz próby oskarżenia prezydenta. Ludzie Twittują: Chłopie zrób coś wreszcie poważnego jak: Wprowadź stan wyjątkowy internuj Deep State (Bagno) upokarza cię niemiłosiernie w każdy dzień, bo jak nie to wkrótce CIA unieważni tobie przepustką i nie wejdziesz do białego domu. Tak to wygląda w telegraficznym skrócie i nie wygląda dobrze dla USA i świata, Bo Deep State jest zepsuty do szpiku kości i nie odpuści dopóki się go nie rozmontuje.. wiedzą że grożą im wieloletnie wyroki tak jest zepsuty, Ludzie jak by się nagle dowiedzieli prawdy to by ich gołymi rękoma rozdarli.

Opanowali banki, kancelarie prawnicze, Hollywood, gazety, internet, politykę media. Stanowią znikomy procent ludności świata a ich celem to zepsucie ludzkości aby ich czyny wtopiły się w życie jako normalność.

Będą nękać Trumpa jak tylko możliwe, aby odwrócić uwagę i przedłużyć swoją nikczemną działalność np. Stormy Daniels pozywa Donalda Trumpa do sądu Aktorka kina dla dorosłych Stephanie Clifford, znana pod pseudonimem Stormy Daniels, złożyła pozew o zniesławienie przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Nancy Pelosi powiedziała że pomimo że nie znaleziono haka na prezydenta w związku z rosyjskim powiązaniem to i tak oskarżymy Trumpa.

Sterowany i będący pod wpływem Deep State Mueller Chce oficjalnie przesłuchać pod odpowiedzialnością sądową prezydenta Trumpa. Natomiast o Clintonowej i całej tej przestępczej menażerii nawet nie wspomni. To całe bagnisko bez dużych wstrząsów społecznych się nie obędzie.

Soros do spółki z Harvey Weinstein wydają 50 milionów dolarów na "prywatne śledztwo Trump-Rosja" W końcu jakoś muszą zacząć kontrolować Trumpa bo spuści ich z tym całym bagnem. Ciekawe że żaden prezydent Nie podskoczył jeszcze Sorosowi, Bo to główny filar Deep State.

Lewica po prostu nie umie przegrywać, obecnie to im się nie dziwię bo kryminalne działania mają na sumieniu. I nigdy się nie pogodzą z faktem że Hilaria nie jest prezydentem co by im umożliwiało dalszą nikczemna działalność. Rozlali brud po całym świecie, tak i w Polsce mamy tego rezultaty, chociażby w tym że zarzuca się prawej część społeczeństwa że jest za mało „otwarta” na wszelkie zboczenia. Bazują na tezie ze jak nieprawość staje się popularna to należy usankcjonować ją prawnie. Tak np. Roberta Biedronia i jemu podobnych „hobby” stawiają nam wprost za wzór.!

Przypominam w 2 wojnie światowej głównym aktywem wymiennym pomiędzy krajami i w ogóle było złoto. Dzisiaj myślicie że jak by wybuchła wojna na światową skalę to Krypto i Fiat Money by królowały?

Tu mieszka filar: George Soros' Rezydencja z przyległymi budynkami na godzine 4
Katonah, New York (NY), US
copy/paste w google map te współrzędne 41.237600, -73.652043 I macie rezydencje bosa,
z przyległymi budynkami w kierunku godziny 4 . Wjazd do rezydencji z 136 Cantitoe St. Katonah, NY 10536

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 the_mind_renewed

Fed = radio Erewań. Prawda jest znaczne głębsza.
Dr. Paul Craig Roberts : Dziesięć dni do Armagedonu? Podcast - The Mind Renewed
"Rządy zachodnie amerykańskie, brytyjskie i francuskie wiedzą, że kłamią pełnym gardłem... i używają [Zaaranżowanych] wydarzeń, aby sprowadzić świat do wojny, którego wynikiem może być jego unicestwienie ! Kłamią tak od ddłłuuggiieeggoo czasu, (Prowokacja gliwicka – niemiecka operacja dywersyjna typu false flag na niemiecką radiostację w Gliwicach, dokonana w czwartek 31 sierpnia 1939 . Znamienne jest jak wszystko łatwo zachodowi zapominamy i przebaczamy - za papierniki znaczy Fiat money) A plujemy na Rosję dzięki propagandzie zachodniej i ponosimy obecnie już olbrzymie koszty tej naszej ślepoty politycznej. Jak wszystko jest sterowane i zakłamane, widział kto jakieś protesty na zachodzie przeciwko oficjalnej „wojennej bandytce zachodu” ci ludzie są odpowiedzialni za śmierć, kalectwo i zniszczenia, wiedzą że zasługują na nowy proces Norymberski. Dlatego Deep State tak się zgranie trzyma i nieustannie prowokuje aby ich sprawiedliwość nie dosięgnęła. Ciągłe ataki na Trumpa i próby „umoczenia” go chociażby w dużej wojnie. To co obecnie widzicie to jest to totalny upadek zachodu pod każdym względem i to się nie skończy przyjemnie. !!!

Polecam jego Podcast https://thedailycoin.org/2018/04/28/dr-paul-craig-roberts-ten-days-to-armageddon-podcast/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,06% 3,8345
2019-12-13 22:59:00
EUR/PLN -0,55% 4,2625
2019-12-13 22:59:00
EUR/USD -0,60% 1,1117
2019-12-13 22:59:00
CHF/PLN 0,12% 3,8954
2019-12-13 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil