REKLAMA

Stopa bezrobocia w listopadzie najniższa od 25 lat

2016-12-06 08:21
publikacja
2016-12-06 08:21

Stopa bezrobocia według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wyniosła w listopadzie 8,2 proc., tyle co w październiku - poinformowała we wtorek minister Elżbieta Rafalska. To najniższy listopadowy wskaźnik od 1991 r.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Rok do roku bezrobocie jest niższe o 1,4 pkt. proc. podała minister we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. W listopadzie br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 mln 314,8 tys. osób. i była o 215,8 tys. osób niższa niż przed rokiem - spadek o 14,1 proc. Jest 16,2 mln osób pracujących.

Rafalska oceniła, że w porównaniu z danymi z ubiegłego roku sytuacja jest dużo lepsza, pracodawcy poszukując pracownika na rynku pracy musza mu oferować wyższe wynagrodzenie, ale też lepszej jakości miejsca pracy. "Dobre, trwałe, dobrze płatne miejsca pracy, to są wyzwania dzisiejszego rynku pracy" - podkreśliła.

Minister zaznaczyła, że najniższa stopa bezrobocia jest obecnie w woj. wielkopolskim - 5 proc, a najwyższa w warmińsko - mazurskim 13,9 proc. Największe spadki odnotowano w listopadzie w woj. łódzkim - o 1,1 proc. - 1000 osób; bezrobocie spadało też w woj mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najwyższy wzrost liczby bezrobotnych był w woj. lubelskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła 109,3 tys. - podała minister Rafalska. Oznacza to, że spadła w porównaniu do października o 7,7 tys. czyli o 6,6 proc.

W ocenie szefowej resortu bezrobocie utrzymało się, ponieważ do urzędów pracy wróciła część osób zatrudnionych na czas określony, zakończyły się prace sezonowe m.in. w turystyce, budownictwie i - leśnictwie. W końcówce roku kończą się też działania w ramach aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu - wyjaśniła.

Resort liczy na to, że mimo tradycyjnie sezonowego wzrostu wskaźników bezrobocia w tym okresie jeszcze w grudniu stopa bezrobocia utrzyma się na obecnym poziomie - mówił dziennikarzom wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że już od stycznia resort będzie uruchamiał środki z Funduszu na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, i liczy na to, ze nie będzie jakiegoś skoku jeśli chodzi o wzrost bezrobocia w trzech miesiącach zimowych.

(PAP)ago/ wkt/ISBNews

Źródło:Bankier24
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~glon
Nie rozumie,liczba pracujacych bez zmian i bezrobocie spada to albo duzo ludzi wyjzdza, albo sie zwalnia dla 500+ albo idzie na rentki i emeryturki. Innej opcji nie wiedze. Poza tym to efekty ciezkiej pracy Prezydenta szydlo, rafalskiej i paower pointa i tu nie ma dyskusji.
Aha i Kacperka z Baltyku bo on tez sie przylozyl na ten wynik,
~Ciekawska
"Jest 16,2 mln osób pracujących." A ile było w zeszłym roku? Przecież ta dynamika jest ciekawsza. Dlaczego pani minister jej nie podała?
~fakty
Po co pokazujecie Rafalską, to jest tylko efekt - jak w loterii. Jej zasługi tu żadnej.
~jebacMaliniaka
i to by było na tyle, oczywiście to wina tuska ....
pajace z pisu przez reszte waszych rządów będziecie musieli budować fabryki sami jak w prl inaczej tępy lud was strąci , a tym razem będą sądy, trybunały, nie będzie litości jak upadniecie .....
~Lex
To normalne, że spada bo wszyscy spie.....ą z tego pisowsko-rydzykowskiego ciemnogrodu
~Fox
ale ty musisz mieć psychopatyczną osobowość... Aż strach sie bać!
~endi
W bogatej Polsce bezrobocie wynosi 8,1% , a na biednej Białorusi 5 % , widać jak władza nie potrafi skutecznie stworzyć nowych miejsc pracy
~Szarlej
Jedź na Białoruś kto cię trzyma, tam poproś o azyl polityczny, że cię wstrętna lewacka unia uciska!
~endi odpowiada ~Szarlej
nie zrozumiałeś co miałem na myśli , chodziło mi o nieefektywne wykorzystywanie pieniędzy przeznaczonych na walkę z bezrobociem . Pełno jest bezsensownych szkoleń , kursów po których bezrobotni nadal są bezrobotnymi . Zdaje się , że mąż pani premier Szydło zajmuje się takimi szkoleniami , poszukajcie sobie ile zgarnął kasy na nich nie zrozumiałeś co miałem na myśli , chodziło mi o nieefektywne wykorzystywanie pieniędzy przeznaczonych na walkę z bezrobociem . Pełno jest bezsensownych szkoleń , kursów po których bezrobotni nadal są bezrobotnymi . Zdaje się , że mąż pani premier Szydło zajmuje się takimi szkoleniami , poszukajcie sobie ile zgarnął kasy na nich po dojściu PIS do władzy ...
~koko
Na Białorusi jest podatek od nieróbstwa, no i są efekty...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki