REKLAMA

Steinhoff: Zamiast nowej Kompanii Węglowej połączmy kopalnie z energetyką

2016-02-25 13:07
publikacja
2016-02-25 13:07
fot. Bankier.tv / Bankier.tv

Zamiast tworzyć nową Kompanię Węglową połączmy kopalnie ze spółkami energetycznymi - apeluje w rozmowie z IAR Janusz Steinhoff. Wczoraj Krzysztof Sędzikowski został odwołany z funkcji prezesa Kompanii Węglowej. Na trzy miesiące jego obowiązki przejął członek Rady Nadzorczej Tomasz Rogala. Ministerstwo Energii w komunikacie zapewniło, że prace nad powołaniem Polskiej Grupy Górniczej przebiegają zgodnie z harmonogramem i powstanie ona w maju.

Steinhoff: Zamiast nowej Kompanii Węglowej połączmy kopalnie z energetyką / fot. REUTERS/Peter Andrews / FORUM

Janusz Steinhoff były wicepremier i minister gospodarki oraz autor reformy górnictwa w rządzie Jerzego Buzka przekonuje, że dla tego planu jest alternatywa." Trzeba włączyć na warunkach rynkowych rentowne kopalnie w struktury grup energetycznych i potraktować je jako zakłady nawęglania elektrowni" - zaznaczył.

Janusz Steinhoff uzupełnia, że dodatkowo trwale nierentowne kopalnie powinny zostać zamknięte, a górnicy muszą dostać osłony w postaci planu dobrowolnych odejść. Ekspert twierdzi, że na odważne decyzje rząd ma mało czasu, bo zmarnowano ostatnie 2 lata kiedy ceny surowca drastycznie spadała, a koszty wydobycia pozostawały wysokie.

Przypomina, że łącznie zadłużenie polskiego górnictwa wynosi 14 miliardów złotych, a w zeszłym roku branża odnotowała straty przekraczające 2 miliardy.

Krzysztof Sędzikowski był prezesem Kompanii Węglowej od końca 2014 roku. Do jego zadań należało m.in. opracowanie planu naprawczego dla spółki, nad którą zawisło widmo bankructwa. W październiku ubiegłego roku złożył rezygnację i miał odejść z funkcji 31 grudnia, ale ostatecznie pozostał na stanowisku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Tomasz Majka/K.P.

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~roo
ajwaj ajwaj a ile na tym stracą goje?
~TK
No i zrobienie porządku ze związkowym warcholstwem ,to chyba najważniejsze.
~TK
Tylko prywatyzacja.Nigdy urzędas nie będzie dobrym gospodarzem.Etatyzm niszczy Polskę i całą Europę.
~TK
"uzdrawianie" górnictwa i służby zdrowia = marnotrawienie kolejnych miliardów publicznych pieniędzy.Tak było jest i będzie.
~plazowicz
Prywatyzacja zysków, "uspołecznianie" strat. Dobra zmiana? Przecież to te samo g. co PO.
~Kankel
To się nazywa "Uśrednianie strat"
~polak2
Trzeba polakom majdanu.A może KOD się tym zajmie .Tylko Rewolucja .Zapłacimy Górnikom w energi KW 100 % w górę?
~all
Zdaje się, że niektórzy nie potrafią przyjąć do wiadomości, że górnictwo to przeszłość.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~przedsiebiorca
Zamiast polaczenia kopalni z energetyka ja bym proponowal niektorym politykom polaczenia mozgu z dupa, bo nie do konca chyba wiadomo kiedy maja rozluznione zwieracze i rzucaja po.....srane pomysly....
Zwiekszyc kwote wolna od podatku, obnizyc koszty pracy, zamknac nierentowne kopalnie, obnizyc podatki PIT i CIT ( idealnie w ogole
Zamiast polaczenia kopalni z energetyka ja bym proponowal niektorym politykom polaczenia mozgu z dupa, bo nie do konca chyba wiadomo kiedy maja rozluznione zwieracze i rzucaja po.....srane pomysly....
Zwiekszyc kwote wolna od podatku, obnizyc koszty pracy, zamknac nierentowne kopalnie, obnizyc podatki PIT i CIT ( idealnie w ogole zlikwidowac) i umozliwisc setkom tysiacom Polakow przyjazne otoczenie dla zakladania i prowadzenia firm. Wtedy zadne kretynskie programy nie beda potrzebne i Polska eksploduje gospodarczo/

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki