REKLAMA

Steinhoff: Rosjanie osłabiają swoją wiarygodność jako dostawcy gazu dla Europy

2015-11-25 14:18
publikacja
2015-11-25 14:18
fot. Bankier.tv / Bankier.tv

Rosjanie po raz kolejny pracują "solennie" na osłabienie swojej wiarygodności jako dostawcy gazu dla krajów europejskich - powiedział PAP b. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, odnosząc się do decyzji Gazpromu o przerwaniu dostaw gazu na Ukrainę.

"Europa musi wyciągać z tego wnioski. To dowodzi jednego - nie powinno się budować kolejnego gazociągu Nord Stream 2. Mam nadzieję, że on nie zostanie zbudowany" - podkreślił Steinhoff.

Jak mówił, w cywilizowanym świecie miejscem rozstrzygania sporów dotyczących opłat za gaz, taryf są sądy arbitrażowe. "Nikt nie posuwa się do +zakręcania kurka+. Rosjanie po raz kolejny pokazują światu i Europie, że orężem w realizacji celów polityki zagranicznej jest również problem dostaw nośników energii" - zaznaczył b. wicepremier.

"Co to znaczy dla Polski? Jesteśmy krajem, który wyciągnął wnioski z tej sytuacji już dość dawno. Jesteśmy krajem, który zdywersyfikował techniczne możliwości dostaw gazu. Nie jesteśmy krajem +podwieszonym+ pod jeden kierunek dostaw. Praktycznie dysponujemy już w tej chwili technicznymi możliwościami importu gazu z innych kierunków niż rosyjski" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że Polska ma "rozbudowane połączenia na południu i na zachodzie". "Mamy rewers wirtualny i fizyczny na gazociągu jamalskim, a także gazoport. To dowodzi jednego, że strategia Polski była racjonalna. Płaciliśmy do tej pory rentę za brak technicznych możliwości importu gazu z innych kierunków niż rosyjski i dlatego nasze stawki - które płaciliśmy Rosjanom - były dużo większe od Niemiec, Włoch czy innych krajów europejskich" - podkreślił Steinhoff.

W środę szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że koncern przerwał dostawy gazu na Ukrainę do czasu przekazania przez Kijów kolejnej przedpłaty. Według niego stwarza to zagrożenie dla tranzytu do Europy. Ukraiński Naftohaz zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia dla dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy. Polski Gaz-System uspokaja, że dostawy z kierunku wschodniego są realizowane zgodnie z zamówieniami klientów. (PAP)

dol/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~zez
Pan Steinhoff powinien przytoczyc choc jeden przypadek gdy Rosjanie wstrzymali dostawy gazu do Europy Zachodniej. Otoz to nie zdarzylo sie nigdy, dlatego dla Zachodu sa jak najbardziej wiarygodni. To ze mozliwe jest ze zakreca kurek Polsce to juz inna sprawa, ktora Zachod szczegolnie sie juz nie martwi...

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki