REKLAMA

Startuje druga na świecie cyfrowa waluta. Kambodża wyprzedza Chiny

Michał Kisiel2020-10-30 11:01analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-30 11:01
Startuje druga na świecie cyfrowa waluta. Kambodża wyprzedza Chiny
Startuje druga na świecie cyfrowa waluta. Kambodża wyprzedza Chiny
/ National Bank of Cambodia

Licząca 16 mln mieszkańców Kambodża to drugi na świecie kraj, który wyemitował cyfrowy pieniądz banku centralnego. System nosi nazwę Bakong i umożliwia wykonywanie transakcji zarówno denominowanych w lokalnej walucie, jak i dolarze amerykańskim.

Po ponad roku od początku testów 29 października w Kambodży zadebiutowała nowa forma pieniądza – elektroniczny odpowiednik gotówki Bakong. To drugi na świecie przykład powszechnie dostępnego cyfrowego pieniądza banku centralnego. Zaledwie 9 dni wcześniej podobne rozwiązanie przedstawił Centralny Bank Bahamów.

W liczącym 16 mln mieszkańców Królestwie Kambodży ponad trzy czwarte mieszkańców nie ma dostępu do rachunku bankowego. Odsetek posiadaczy smartfonów jest znacznie wyższy niż ubankowionych. W codziennych transakcjach mieszkańcy posługują się zarówno lokalną walutą, jak i dolarem amerykańskim.

Projekt rozpoczęty w 2016 r. przez Narodowy Bank Kambodży miał na celu ułatwienie dostępu do usług finansowych obywatelom, promowanie lokalnej waluty, a także ograniczenie roli gotówki. System Bakong oparto na technologii rozproszonego rejestru Hyperledger Iroha. Operatorem jest bank centralny, a uczestnikami banki komercyjne, które utrzymują swoje kopie rejestru transakcji i są odpowiedzialne za przyznawanie dostępu użytkownikom końcowym (instalującym aplikację mobilną będącą portfelem).

Schemat nosi cechy cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC - Central Bank Digital Currency), ponieważ bazuje na cyfrowym tokenie w pełni pokrytym rezerwami „oficjalnego” pieniądza. Jednocześnie Bakong jest także detalicznym systemem płatności umożliwiającym rozliczenia pomiędzy osobami fizycznymi, konsumentami i akceptantami oraz B2B, oraz systemem rozliczeń wielkokwotowych.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
masekrut555
Z każdą kolejną cyfrową walutą jesteśmy bliżej resetu finansowego i przymusowych szczepień. Rip
lightning_network
Buy Bitcoin
(na dołkach :)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki