REKLAMA

Stan wyjątkowy ciosem w firmy na granicy

2021-09-02 06:53
publikacja
2021-09-02 06:53

Choć obostrzenia wynikające ze stanu wyjątkowego mają dotyczyć małego skrawka kraju, mogą spowodować straty dla hoteli czy branży transportowo-spedycyjnej - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak dodaje, państwo nie musi rekompensować wszystkich szkód.

Stan wyjątkowy ciosem w firmy na granicy
Stan wyjątkowy ciosem w firmy na granicy
fot. Michał Kość / / FORUM


Jak dowiedziała się "Rz", w czwartek Andrzej Duda podpisze rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy na polsko-białoruskim pasie przygranicznym. W 183 miejscowościach zakazane będą zgromadzenia i imprezy masowe.

"Nie będą do nich mogły wjechać osoby, które tam nie mieszkają. Ma to dotyczyć też dziennikarzy, jeśli nie mieszkają na wspomnianym terenie. Za złamanie przepisów będzie groził mandat, grzywna lub areszt, o ile tak zdecyduje sąd. Życie kulturalne nad granicą może zamrzeć" - pisze gazeta.

Dziennik, jako przykład podaje Terespol, gdzie na 12 września zapowiadano wielki festyn pod hasłem "Wystrzałowe miasto" z pokazami wojskowymi, występami teatralnymi, koncertami, kiermaszami itp. Festyn miał się odbyć pod patronatem wicepremiera Jacka Sasina. Jak pisze "Rz", burmistrz Terespola Jacek Danieluk "liczy się z możliwością jego przesunięcia na inny termin". "Ale ochrona granicy jest najważniejsza" – mówi Danieluk cytowany przez "Rz".

Gazeta zastanawia się, co będzie z kosztami tej i innych imprez, poniesionymi przez przedsiębiorców i jak wyjdą na tym nadgraniczne hotele, w których zabraknie gości.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Stan wyjątkowy może oznaczać spore straty dla firm działających nad białoruską granicą. To różne biznesy: transportowo-spedycyjny na przejściach granicznych w Terespolu i Kuźnicy, ale też pensjonaty w Białowieży i innych miejscowościach żyjących z turystyki. Stracą też organizatorzy wesel, chrzcin i podobnych uroczystości" - czytamy.

Według "Rz" teoretycznie będzie można stosować ustawę z 2002 r., która ma gwarantować wyrównanie strat majątkowych wywołanych stanami nadzwyczajnymi.

"Poszkodowane osoby (nie tylko firmy) będą mogły wnioskować w tej sprawie do wojewodów: lubelskiego i podlaskiego. Ale w ustawie wyraźnie zaznaczono: świadczenia mają dotyczyć tylko poniesionych strat, a nie utraconych korzyści" - czytamy. (PAP)

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jacyna2017
Strasznie jesteście zestresowani w bankierze, bo każą pisać wbrew rozsądkowi, ale wyluzujcie - trochę uśmiechu! Jak każda medialna burza paniki (w tym przypadku 'kryzys emigracyjny' wokół 20 gości od p łukaszenki!) rozejdzie się i zostanie wielkie nic. Nawet szkodniki z PO zmieniają front!
lorelie
ci którzy otwierali szlabany hitlerowcom ci którzy otwierali szlabany sowietom... wszyscy skończyli tak samo. Jak skończą osoby które chcą otwarcia granic naszego kraju:)
1a2b
Najbardziej ucierpi firma syna Łukaszenki.
katzpodola
Jedyna firma w strefie nadgranicznej jaką znam to Kazio z ojcem co przerzucają fajki przez Bug.
wwojtekw
Czy wy się słyszycie? Rząd który przez całą pandemię nie wprowadził stanu wyjątkowego (bo wybory, bo odszkodowania etc), a i tak ograniczał wolności obywatelskie teraz od ręki sobie taki wprowadza i to jest OK? Ja wiem, że większość z was pewnie nie mieszka w rejonie tamtych granic i możecie mieć to w d***e, ale warto byłoby się Czy wy się słyszycie? Rząd który przez całą pandemię nie wprowadził stanu wyjątkowego (bo wybory, bo odszkodowania etc), a i tak ograniczał wolności obywatelskie teraz od ręki sobie taki wprowadza i to jest OK? Ja wiem, że większość z was pewnie nie mieszka w rejonie tamtych granic i możecie mieć to w d***e, ale warto byłoby się zastanowić czy serio są tu przesłanki do aż takich działań skoro nawet zamknięcie w domach 38 mln nie było wystarczającym powodem. Dla mnie cała ta inba jest wykreowana od początku do końca i ludzie to łykają jak pelikany i znów kolejne podziały wśród ludzi.
and00
Przedtem była tylko pandemia, teraz jest wojna hybrydowa
Do tego epidemia w końcu minie, a nachodzcy gdyby się do nas dostali to zostaną na zawsze trzeba będzie ich utrzymywać, i ich dzieci i wnuki też, jak to ma miejsce na zachodzie
taki-ktos-jak-ja odpowiada and00
Zamknęli lasy, parki, cmentarze, lekarzy, kościoły, wszystko. Ale była "tylko pandemia". A teraz 30 koczowników siedzi pod granicą i jest aż wojna hybrydowa. Ludzie, trzymajcie mnie.
and00 odpowiada taki-ktos-jak-ja
z tego co wiem to codziennie z Białorusi kilkaset osób próbuje sie przedostać do Polski
Strzelać nie można, bo unia i inne lewacki organizacje by nas zaszczuły a trzeba to powstrzymać

Jak pisałem, pandemia minie, a obcy i ich potomkowie zostaną, nie zasymilują się, i trzeba będzie te pokolenia utrzymywać
moravietz
"Stan wyjątkowy ciosem w firmy na granicy" -stan wyjatkowy to cos co umozliwia przedsiebiorcom wystapienie o odszkodowanie od skarbu panstwa.
taki-ktos-jak-ja
Ale tylko tytułem poniesionych strat a głównie będzie chodzić o utracone korzyści.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki