REKLAMA

Stadnina Janów Podlaski wyprzedaje cenne konie

2019-12-04 06:36
publikacja
2019-12-04 06:36

Stadnina Janów Podlaski chce pozbyć się cennych koni. Eksperci biją na alarm – podaje w środę "Rzeczpospolita".

/ fot. Jacek Szydłowski / FORUM

"Odbieram to jako krzyk rozpaczy. W stadninie obowiązywał program hodowlany, który został przerwany, i teraz chaotycznie rzuca się wszystko, co można, żeby przeżyć, nie zważając na zubożenie hodowli" - powiedziała "Rz" Marek Trela, były wieloletni prezes stadniny w Janowie Podlaskim i wiceprzewodniczący Światowej Federacji Konia Arabskiego.

Podobnie jak wielu specjalistów, nie kryje zaniepokojenia listą klaczy, którą stadnina w Janowie wystawiła na sobotnią aukcję na warszawskim Służewcu. Dotąd najbardziej znaną aukcją była Pride of Poland, organizowana rokrocznie w sierpniu w Janowie Podlaskim. Zimowa aukcja Polskiego Klubu Wyścigów Konnych odbędzie się po raz pierwszy i ma stać się nową tradycją. Zaczyna się od wysokiego "c". Już sama nazwa Winter Star Horse Auction sugeruje, że trafiły na nią gwiazdy.

Dziennik podaje, że przedmiotem aukcji będą też konie pełnej krwi angielskiej, jednak wspomniane gwiazdy znalazły się wyłącznie wśród zwierząt czystej krwi arabskiej, zwłaszcza wystawionych przez Stadninę Janów Podlaski. Chce ona m.in. sprzedać klacze: Adelita, Bambina i Amarena, a wydzierżawić z możliwością pobierania zarodków Atakamę i Pingę. Wszystkie to konie młode i obiecujące z wyjątkiem Pingi. Ta ostatnia ma już 15 lat i jest światową czempionką. Stadnina pierwotnie chciała też wydzierżawić Palmetę, matkę czempionek, uchodzącą za najcenniejszą polską klacz. Ostatecznie z tego zrezygnowała, ale nagromadzenie cennych koni i tak spowodowało wrzenie w środowisku.

Marek Szewczyk, były naczelny "Konia Polskiego" i autor bloga Hipologika.pl zwraca uwagę, że Adelita, Bambina i Amarena nie zostawiły jeszcze następczyń w stadzie. "Jeśli wszystkie gwiazdy znajdą nabywców, skutkiem będzie wyrwa w hodowli" – ostrzega. "Proszę o interwencję i wycofanie klaczy: przede wszystkim z dzierżaw" – napisała z kolei do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego Alina Sobieszak, prowadząca "Araby Magazine". Jej zdaniem, stadnina nie będzie miała wpływu, dokąd trafią dzierżawione klacze i czy będą miały odpowiednią opiekę.(PAP)

nmk/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jaykob
PRL powrócił, czyli miernoty na stanowiskach decyzyjnych z plecami w polityce.
marxs
wczoraj PISałem o masowym wyrębie lasów i wybijaniu zwierzyny nieopodal mnie tylko po to żeby to wywieźć na zgniły(wg PIS) zachód i zarobić parę dolców na pińset plós ale nigdy bym nie przypuszczał że tyczy się to praktycznie każdej gałęzi gospodarki
PISty to tacy alkoholicy którzy okradli już całą rodzinę
wczoraj PISałem o masowym wyrębie lasów i wybijaniu zwierzyny nieopodal mnie tylko po to żeby to wywieźć na zgniły(wg PIS) zachód i zarobić parę dolców na pińset plós ale nigdy bym nie przypuszczał że tyczy się to praktycznie każdej gałęzi gospodarki
PISty to tacy alkoholicy którzy okradli już całą rodzinę porozbijali skarbonki swoim dzieciom a obecnie po kompletnym ogołoceniu mieszkania odkręcają muszlę klozetową (bo tylko to zostało) aby sprzedać na targu i mieć na kolejną flaszkę
ps.a potem beda robić do rury i to będzie juz ten prawdziwy ich koniec

forfun
piep.rzyć i sprzedać - pis w pigułce
nostromo25
PiS - "Dziś Janów, jutro cała Polska!"
aerk
Dlaczego znowu artykuł na zamówienie? Czyje ? Niejaki nmk/ krap/ nawet nie zadał sobie trudu aby temat wyjaśnić temat do końca. Gdzie jest stanowisko drugiej strony ? To nie jest dziennikarstwo !! ten czlowiek to chyba wstydzi sie tego co pisze stąd nie ujawnia nazwiska.
po_co
Osobiście mało mnie to interesuje, koń jak koń cztery kopyta i ogon - tyle z niego pożytku ile węgla z kopalni był w stanie wywieźć albo ile gęb da się z niego wyżywić.

Niemniej osoby które poświeciły życie na ratowaniu tej stadniny przez grube lata muszą się teraz czuć naprawdę podle. Natomiast jeżeli
Osobiście mało mnie to interesuje, koń jak koń cztery kopyta i ogon - tyle z niego pożytku ile węgla z kopalni był w stanie wywieźć albo ile gęb da się z niego wyżywić.

Niemniej osoby które poświeciły życie na ratowaniu tej stadniny przez grube lata muszą się teraz czuć naprawdę podle. Natomiast jeżeli tak bardzo zależy im na ratowaniu tych koni to proponuję publiczną zbiórkę i otwarcie PRYWATNEJ stadniny. Sam z chęcią się dorzucę.
_jasko
Warto zainteresować się długą i burzliwą historią tej stadniny. Miała wzloty i upadki (te zawsze związane z działaniami wojennymi).
Czy obecny upadek stadniny jest związany z jakąś wojną?
bangladesznadwisla
Chcą się wykazać że są dobrzy i dużo sprzedają kosztem przyszłości stadniny. Tak robią z całym krajem a potem będzie bieda. jarosław będzie już na stałe cmentarzu i go to nie obchodzi
pomorzaninm
Jaroslav Polske juz Zostav !!! a potem sie slyszy jak ten Bóg umilowal Polske ...a pozwala takim ludziom nią rzadzic !!!

Powiązane: Stadnina koni w Janowie Podlaskim

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki