REKLAMA

Stadnina Janów Podlaski na dnie

2020-05-12 07:23
publikacja
2020-05-12 07:23

Prokuratura, zamiast zająć się obecnymi kłopotami hodowli, wciąż bada rzekome nieprawidłowości z przeszłości - podaje we wtorek dziennika "Rzeczpospolita".

/ fot. Michal Kosc Agencja Wschod / FORUM

Gazeta podkreśla, że prokuratura właśnie po raz kolejny przedłużyła śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości w legendarnej stadninie koni arabskich w czasie, gdy kierował nią Marek Trela. "To jedno z najbardziej upolitycznionych śledztw. Jak w lustrze odbija się w nim sposób działania naszego aparatu rządzącego, który wykorzystuje prokuraturę do swoich celów" – powiedział cytowany przez dziennik Marek Szewczyk, były redaktor naczelny "Konia Polskiego" i autor bloga Hipo-Logika.pl.

"Rzeczpospolita" zwraca też uwagę, że śledztwo zostało przedłużone po raz kolejny, tym razem do 9 sierpnia. Jak czytamy w dzienniku, "powodem przedłużenia postępowania "jest to, że prokuratura czeka na opinię biegłego dotyczącą współpracy stadniny z organizującą aukcje Pride of Poland firmą Polturf".

Z informacji dziennika wynika, że opinia ta ma wpłynąć do końca miesiąca, miała być jednak gotowa do 31 marca. "Jestem przekonany, że 9 sierpnia prokuratura znajdzie kolejny pretekst. Chodzi o to, żeby przedłużać śledztwo w nieskończoność. Bo jeśli je umorzą, przyznają, że minister Jurgiel kłamał" – podkreśla Marek Szewczyk. Dodał, że "prokuratura powinna raczej zająć się obecną sytuacją w stadninie".

Jak informuje "Rz" w efekcie ciągłych zmian i błędów w zarządzaniu stadnina zaczęła notować straty, np. 3,3 mln w 2018 roku. Z rozmów dziennika ze specjalistami od hodowli koni wynika, że jest "coraz gorzej". "Nie ma pełnowartościowej paszy. To, czym karmią konie, woła o pomstę do nieba. Zważono worek owsa i okazało się, że zamiast 50 kg ma wagę około 30 kg, bo to są plewy, a nie owies" - czytamy w dzienniku.

Źródło gazety, prosząc o zachowanie anonimowości podkreśliło, że sytuacja finansowa stadniny jest trudna. "Brakuje opieki weterynaryjnej i kowala, więc konie mają nieprzycinane kopyta. Trudna jest sytuacja ekonomiczna. Klacze wylicytowane na zimowej aukcji się wyźrebiły i nie wiadomo, czy klienci za nie zapłacą" – dodaje w rozmowie z dziennikiem źródło.(PAP)

mm/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (67)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fermax
stadnina plajtuje bo adrian rapuje... you..no i koni dodrukować nie bardzo sie da...
mordad_
Kiedyś była sława, gruba kasa płyneła do kraju ze sprzedaży koni... teraz nieudolne polityczne zaplecze sprawiło, że nikt już nie ceni POLSKIEGO KONIA ARABSKIEGO... szkoda. NIe udało się zepsóć tego nawet przez cały PRL, teraz 5 lat wystarczyło.... szkoda tylko że lokalsi nie widzą tego że to wina PISowskich elit Kiedyś była sława, gruba kasa płyneła do kraju ze sprzedaży koni... teraz nieudolne polityczne zaplecze sprawiło, że nikt już nie ceni POLSKIEGO KONIA ARABSKIEGO... szkoda. NIe udało się zepsóć tego nawet przez cały PRL, teraz 5 lat wystarczyło.... szkoda tylko że lokalsi nie widzą tego że to wina PISowskich elit politycznych.

Naprawdę Wam nie szkoda, przecież mieszkacie tam, byliście perełką na mapie Polski, teraz do stadniny nawet bez biletu nie da się wejść.
khh
Pisie antymidasy w akcji, cargo by sie nie dotkneli od koni po energetyke to wszystko sie zamienia w...bynajmniej nie zloto. Az usmiech politowania wywoluja te histeryczne piski, ze to wina Tuska...kon jaki jest kazdy widzi
1as
A pan Marek taki apolityczny?
To samo, tylko z drugiej strony.
Po co to jest w ogóle państwowe?
To chyba nie jest branża strategiczna dla bezpieczeństwa państwa.
marianpazdzioch
W ogóle absurdem jest to, że państwo zajmuje się hodowlą koni wyścigowych. Komuna teraz stworzyła absurd na absurdzie tym śledztwem. Znam też kogoś kto zna osobę pracującą w tej stadninie. Byłem akurat przy rozmowie tel. i tak sobie słuchałem jednym uchem. Już parę lat temu klęli tam na pisowców.
ajwaj
Na szczescie kón umiie plywac i w tym bagnie PISy sie nie utopi
Choc dla niedolegów PISy jak Sasiny, Maciorewicze, Blaszaki itd. wszystko mozliwe.
trooper
Stadnina Janów zapisze się w historii jako symbol destrukcji zasianej przez partię PIS. Aż serce boli jak taki symbol wielkości narodowej jak znana i szanowana stadnina Janów została zdruzgotana przez chore ambicje i zawiść ludzi u władzy. Me serce krwawi :-(
artur17
Ale strata po wstrzymaniu WYPRZEDAŻY koni już wzbudza oburzenie :-).
artur17
20 MILIARDÓW stracone przez nominata PO w KGHM nie wzbudziło nigdy zainteresowania Wyborczej.

Powiązane: Stadnina koni w Janowie Podlaskim

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki