REKLAMA

Stabilizująca reguła wydatkowa do zmiany. Jest podpis prezydenta

2022-08-18 15:44
publikacja
2022-08-18 15:44
Stabilizująca reguła wydatkowa do zmiany. Jest podpis prezydenta
Stabilizująca reguła wydatkowa do zmiany. Jest podpis prezydenta
/ Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, zmieniającą formułę stabilizującej reguły wydatkowej – podała w czwartek kancelaria prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Jak wskazano w komunikacie kancelarii prezydenta, ustawa ma na celu m.in. dostosowanie formuły stabilizującej reguły wydatkowej do obecnej sytuacji makroekonomicznej.

„Zmiana sposobu obliczania SRW to krok w kierunku osiągnięcia większej spójności z linią wyznaczoną przez KE. Dzięki tej zmianie uniknęliśmy wprowadzania w okresie przejściowym nowych, skomplikowanych rozwiązań w ustawie o finansach publicznych” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Jak podało MF, z uwagi na bezprecedensowe szoki o charakterze globalnym wywołane inwazją Rosji na Ukrainę, znaczące wzrosty cen energii, dalsze zakłócenia w łańcuchach dostaw, co w efekcie przyczyniło się do wysokiej dynamiki cen, powstały znaczące rozbieżności pomiędzy rzeczywistą inflacją a celem inflacyjnym NBP. Resort przypomniał także, że z końcem maja Komisja Europejska uznała za potrzebne utrzymanie ogólnej klauzuli wyjścia do końca 2023 roku.

„Utrzymanie obowiązującej formuły SRW prowadziłoby do znacznego ograniczenia wydatków i uniemożliwiłoby m.in. kontynuowanie niezbędnych działań związanych z łagodzeniem gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę” – stwierdzono w komunikacie MF.

Resort wskazał, że poza zastąpieniem wskaźnika celu inflacyjnego RPP średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), do ustawy została wprowadzona klauzula inwestycyjna na rok 2023.

„Zaproponowany w ustawie sposób ujmowania wydatków inwestycyjnych sprawi, że w ramach wyznaczonych limitów będzie możliwość zwiększania wydatków inwestycyjnych, bez zmniejszania pozostałych wydatków objętych stabilizującą regułą wydatkową” – podał MF.

Kolejną zmianą jest włączenie NFOŚiGW do zakresu SRW z uwagi na zachowanie spójności ze zobowiązaniami Polski podjętymi w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.

„Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dz. U. i zostanie zastosowana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023” – podało MF. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fanttom
Brawo . Trzymajcie się , zaraz będziemy ruszać z góry . Możecie odpiąć pasy. Jest bezpiecznie . Jeszcze tylko demontujemy układ hamulcowy . A jeszcze jedno , jakby ktoś nie wiedział . Ten szary gruby mur prostopadle do torów to styropian . Tak mówił nam pinokio a on się zna bo to spec od wszystkiego . Ostrzy noże nożyczki Brawo . Trzymajcie się , zaraz będziemy ruszać z góry . Możecie odpiąć pasy. Jest bezpiecznie . Jeszcze tylko demontujemy układ hamulcowy . A jeszcze jedno , jakby ktoś nie wiedział . Ten szary gruby mur prostopadle do torów to styropian . Tak mówił nam pinokio a on się zna bo to spec od wszystkiego . Ostrzy noże nożyczki , halabardy , pilniczki . Kondony wiąże , usuwa ciąże .
bha
Szkoda że przy niej nikt nie martwi się rosnącym codziennie non stop od ponad 30 lat ogromnym już ponad Bilionowym zadłużeniem ogólnym kraju.
polonu
już ten numer nie przejdzie ,
maniek_as
Długopis podpisał ustawę, która umożliwi dalej kupowanie głosów przed wyborami przez kaczora. Żenada!!!

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki